Перейти до змісту

Позитив України


zaHARE

Рекомендовані повідомлення

52 минуты назад, Ukrainec сказал:

Ні, до приходу було ще ремісництво - одна з первинних форм приватного господарювання, навіть прізвища в людей до нині тих ремесел якими займалася родина. 

Так займалася родина чи об'єднувалося багато родин?

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • Відповідей 2,5 тис
  • Створено
  • Остання відповідь
2 годин тому, nickel сказано:

В інших регіонах ціна закупки була досить високою,тому там зараз досить серйозно розвиваються фермерські господарства.Заводи-переробники молока інвестують  в розиток фермерських господарств на базі ОТГ,під контракти гарантії викупу всього об'єму молока. Зараз закупка 10-12грн за літр мінімум. 

Підкажіть в яких регіонах така ціна на молоко, аж цікаво....

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

2 часа назад, Ukrainec сказал:

Молоко, - це просто сировина, яку навіть не всі можуть споживати. індивідуальне вирощування корів, це тупикова гілка економіки і не зможе витримати конкуренції фермерським господарствам.

Якби ті селяни замість того щоб поратися кожен сам індивідуально з однією худобою згуртувалися і заснували господарство, де один би займається вирощуванням худоби інший заготівлею кормів, третів збором молока, 4 й переробою в сир, 5 переробкою в масло, 6 збутом, 7 бутери готував, 8 штани їм шив то можливо і був би толк і була б зайнятість.  Італію з бутербродами і штанами як приклад вже тут приводили. 

Така ж ситуація не лише з молоком на селі.

Коли є фермерське  господарство, легше проводити контроль якості, а значить є можиливість сертифікуватися на відповідність ісо9000 і т.д, що в свою чергу дає можливість дає моживість  вийти на західні ринки.  Лише торгівня конкурентно здатними продуктами на західні ринки може дати можливі до оздоровлення економіки.

Що в нас є на Поліссі: один з одним Ганька з Манькою пересварені, часто через заздрощі,  плітки і ніц гурту немає тому й толку немає. Є звісно поодинокі винятки які показують по ТВ, але це як виключення з правил і зазвичай все тримається на комусь одному.

да шо ти гаваріш ? а про це https://www.segodnya.ua/economics/enews/kvoty-ukrainy-na-eksport-stremitelno-tayut-1032405.html ти забув ? то не той, часом, великий бізнес, що допомагає рости малому бізнесу, квоти вибирає ? 

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

2 часа назад, nickel сказал:

В інших регіонах є свої континіуми і палиці, тому простий люд адекватно відреагував на низькі ціни на молоко по всій Україні. Я до того й вів, що великий бізнес і олігархічний - це різні речі. Біля великого бізнесу малий і середній росте, навколо олігархічного все чахне.

то в нормальних країнах це різні поняття

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

8 хвилин тому, MANJAK11 сказано:

да шо ти гаваріш ? а про це https://www.segodnya.ua/economics/enews/kvoty-ukrainy-na-eksport-stremitelno-tayut-1032405.html ти забув ? то не той, часом, великий бізнес, що допомагає рости малому бізнесу, квоти вибирає ? 

Двічі прочитав, але так і не побачив в статті хто ті квоти вибрав? :huh:

 

Ок. Навіть якщо й так, то малий бізнес може об"єднуватися в асоціації і спонукати до прийняття необхідних законодавчих рішень в свою користь, бо за ним стоїть не одна людина. (теоретично :) )

Але на жаль де два українці там 3 гетьмани, бо не вміємо домовлятися на корить опонента (практично :().

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

58 хвилин тому, volks сказано:

Так займалася родина чи об'єднувалося багато родин?

Звідки мені знати точно, я що жив в той період? 

Ну логічно, що сини коваля перважно здобували ковальське вміння, сини одружувалися і з"являвся сімейний бізнес (кілька родин). Але якщо син не хотів йти по стопам батька то йшов до наприклад до художника і батько за це платив. Навіть в україській літературі десь про цей процес хтось писав, що як учні працювали за їжу і не рідко отримували стусанів від майста-вчителя, але все терпіли, щоб оволодіти бажаним ремеслом. Це зараз діти не розуміють для чого вони вчаться  (як я свого часу  :))

 

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

вчора був в маневицькому районі, там молоко від населення бере рожищенський молокозавод по 3,50грн/л еслішо ;)

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

10 minutes ago, St@S_ said:

вчора був в маневицькому районі, там молоко від населення бере рожищенський молокозавод по 3,50грн/л еслішо ;)

 

ах ти ж клятий

On 6/18/2018 at 3:58 PM, zaHARE said:

сєпар

 

то ж написано вище:

3 hours ago, zaHARE said:

 Зараз закупка 10-12грн за літр мінімум. Плюс зараз ще й держава на кожну корову,вівцю дотацію дає.

 

 

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Хтось зі своїми коровами в тінь пішов)

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

46 хвилин тому, St@S_ сказано:

вчора був в маневицькому районі, там молоко від населення бере рожищенський молокозавод по 3,50грн/л еслішо ;)

Закони економіки в дії: десь приймають за 10 десь за 3 бо немає конкурентів  рожищенському. 

 

Також ні для кого не секрет, що селяни частенько не гребують розвести його водичкою: "совісні" 10-20%, геть безсовісні 50/50, через це в селян вже навіть не одноразово були конфлікти з заводом ;) (знайома і її маневицький досвід :))

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

І ще трохи про молоко: 

Другосортний продукт: до чого призведе відмова від молока "від населення"

Спойлер

В Україні має залишитися лише якісне молоко. Є побоювання, що таке рішення потягне за собою зменшення доходів селян. Але це також і перспективи для галузі.

З першого січня Україна мала відмовитись від молока "від населення". Цю норму перенесли на 1 липня 2018 року, коли країна повинна виконати прописані в Угоді про асоціацію з ЄС положення про санітарно-гігієнічні норми, які стосуються молочної сировини. Згідно з вимогами, все «небезпечне» молоко, яке на сьогодні становить близько 75% усього виробленого в країні молока, має зникнути з українського ринку. Це означає, що приватні домогосподарства постраждають від нововведень, оскільки саме вони виробляють низькоякісну сировину. Але наказ про заборону закупівлі має перехідний термін впровадження до 2022 року. Про те, як це вплине на селян та які є шляхи виходу з ситуації говорили з керівником проекту «Гуртові закупівлі молока» АВМ Оленою Жупінас.

Чим відрізняється молоко другого сорту від решти гатунків та що означає термін «безпечне молоко»?

— Основними відмінностями між гатунками молока є загальна бактеріальна забрудненість, кількість соматичних клітин та кислотність молока. На сьогодні в Україні розрізняють 4 гатунки молока. Відтак, екстра гатунок має мати ЗБЗ до 100 тис./см3 , вищий гатунок — до 300 тис./см3, перший гатунок — до 500 тис./см3, другого сорту — до 3000 тис./см3. Взагалі нам потрібно відійти від поняття ґатунок молока, а оцінювати молока згідно показників безпечності. І оцінювати безпечне молоко чи ні.

Чому вирішили відмінити молоко другого класу саме зараз, а не 10-20 років тому?

— Згідно із договором про Асоціацію з ЄС Україна має свої нормативно-технічні акти адаптувати до європейських регламентів. Вже останніх 20 років ми говоримо про невідповідність якості молока з особистих селянських господарств вимогам у галузі переробки. Взагалі перший раз питання про відміну від цього гатунку конкретно постало у 2004 році, коли Україна стала членом СОТ та взяла на себе зобов'язання зняти цю проблему. Але весь час з економічної площини це питання переводили в політичну: весь час говорили про те, що це негативно позначиться на сільському населенні. І ось так від виборів до виборів питання відкладалося. Але якби ми почали цей процес тоді, то на сьогодні всі проблеми були б вирішені.

Чи були взагалі спроби покращити якість молока?

— Так, звісно. За останні 15 років багато фінансових ресурсів як державних так і від різних донорів було направлено саме на те, щоб покращити якість сирого молока від особистих домогосподарств. Проводилась величезна кількість семінарів, роз'яснювальні роботи. Але, на жаль, це не дало очікуваного результату. Якість сирого молока стала кращою, адже ми відійшли від негатункового молока, яке було свого часу. Але далі не пішли, оскільки дефіцит молока штовхає переробні підприємства купувати молоко низької якості. Жорстка заборона на використання молока другого сорту, яке на ринку зараз складає 74%, з яких 30% надходить на переробні підприємства, стане стимулом для покращення його якості.

Читайте також: Антирейдерські милиці, або як захистили від рейдерів штаби Мін’юсту

Яка саме робота проводилася з населенням?

— Протягом останніх років наші європейські донори проводили навчання щодо того, як зробити так, щоб молоко було якісним. Наприклад Українсько-швейцарський проект «Створення системи контролю за безпечністю харчових продуктів на основі ризиків у циклі виробництва та збуту молочних продуктів в Україні» реалізує наразі програму одразу в чотирьох пілотних областях: Харківській, Полтавській, Вінницькій та Миколаївській. До цього проводився проект за підтримки ФАО та Шостківського сирзаводу в Сумській області, під час якого виділялися кошти на проведення семінарів, роз’яснювальної роботи серед населення, щодо вимог до санітарно гігієнічних вимог та «холодного ланцюжка». Також була державна програма на відшкодування вартості доїльних апаратів для приватного сектору. Але, на жаль, все це не спрацювало по одній простій причині — якість молока вимагають не всі переробні підприємства, що дає можливість виробникам в особистих селянських господарствах не турбуватися про його якість.

Якщо молоко відміняють, що буде робити переробка, адже молока стане набагато менше?

— Ніхто ж не говорить, що настане 1 липня і все молоко другого гатунку не зможе потрапити на переробку. Для того, аби підприємства змогли подовжити свою роботу і щоб не переробляли далі низькоякісне молоко, дається перехідний період 5 років. За цей час українці повинні підвищити культуру виробництва та своєчасне охолодження молока. Тобто, якщо зараз в переробку надходить 1,5 млн тонн молока другого сорту, то через рік його має стати на 20% менше і так кожного року на 20% зменшуватися. І в результаті, через 5 років все молоко, яке надходить на переробні підприємства відповідатиме вимогам безпечності. Нам же вдалося за минулі 15 років без жорстких мір зменшити частку молока другого сорту з 50% до 30%. То і далі, якщо працювати над цією проблемою, нам вдасться її вирішити. 

Що буде з цінами на молокопродукти, якщо їх почнуть випускати із більш дорогої сировини?

— Ціни на молокопродукти в нас залежать від купівельної спроможності українців, тому занадто високо ціни не зростуть, оскільки споживання молочних продуктів в Україні щорічно зменшується. Але з іншого боку, чим якісніша сировина, тим менше витрат на її переробку. Тобто заводам буде легше переробляти його на більш маржинальні продукти, тому за рахунок зменшення витрат на обробку економічно обґрунтованим буде підняття цін на сире молоко. .

Читайте також: Вносити з розумом: як добрива впливають на виробництво цукру

Як населенню перейти на виробництво якісного молока?

— Для цього, як я вже казала, дається 5 років. За цей період виробники разом з переробниками повинні вибудувати так званий «холодний ланцюжок» аби забезпечити його якість. Також потрібно навчити населення, як правильно збирати молоко, що потрібно дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог. Держава також повинна допомагати, наприклад відшкодовувати купівлю доїльних апаратів, як це було раніше. Завдяки таким радикальним мірам ми можемо наштовхнути людей на створення сімейних ферм та кооперацію. Це також дозволить збільшити чисельність ВРХ, адже маючи доїльний апарат буде вигідно тримати не 1-2 корови, а 5-10. Також при такій кількості вже можна встановити невеликий холодильник і ось вже всі вимоги будуть виконані, а якість молока зросте. Звісно, на все це потрібні кошти і їх прийдеться шукати. В цьому може допомогти як держава, так і фінансові донори. Крім того, в бюджеті на 2018 рік закладений мільярд гривень на розвиток фермерства І кооперації, тобто частково ці гроші також можуть бути направлені на створення цього ланцюга.

Ви вважаєте, це все реально зробити за 5 років?

— Громада повинна сама вирішити, чи готові селяни виробляти якісний продукт і продавати його дорожче, вклавши деякі кошти. Якщо так, то в Україні потрібно створити групи, які будуть працювати з районними та обласними радами щодо виділення коштів з бюджету на створення «холодного ланцюга». Також голова сільської ради разом з людьми повинен вирішити, чи потрібний їм невеличкий накопичувальний центр, де вони можуть охолоджувати молоко. Потрібно працювати над цим питанням, а не сидіти і чекати, що все саме вирішиться. А говорити про бунт у разі відміни молока другого гатунку легко, важче змінити свій стиль життя.

пруф

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

1 час назад, Ukrainec сказал:

Звідки мені знати точно, я що жив в той період? 

Ніхто не знає, але пишуть, що до приходу совєтів.

А я одне знаю точно, що совєти вже об'єднували людей. Нагадати яких жертв це коштувало? А ви тепер хочете, щоб добровільно об'єдналися. Не буде в нас такого, а якщо буде то недовго. Недарма в нас є приказка, що спільна добре тільки болячка.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

10 минут назад, Ukrainec сказал:

І ще трохи про молоко: 

Другосортний продукт: до чого призведе відмова від молока "від населення"

пруф

Читав цю статтю сьогодні, ще до твого посту. Мій висновок: знову великі агрохолдинги витісняють простих селян з свого ринку. В українських реаліях великий бізнес - то зло для решти. Все імхо.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

20 хвилин тому, volks сказано:

Ніхто не знає, але пишуть, що до приходу совєтів.

 

Ну як тобі сказати, до приходу сов"єтів мій прадід мав магазин з крамом і залізний земельний інвентар для обробки полів (що міг собі дозволити не кожен) який в свою чергу його батько купив за кошти, які заробив десь на заробітках за 30р. Цим і заробляли на життя, бо землі мали відносно не багато 2-3 гектари. Прийшли совети все "колективізували", прадіда в сибір. 

20 хвилин тому, volks сказано:

А я одне знаю точно, що совєти вже об'єднували людей. Нагадати яких жертв це коштувало? А ви тепер хочете, щоб добровільно об'єдналися. Не буде в нас такого, а якщо буде то недовго. Недарма в нас є приказка, що спільна добре тільки болячка.

Ось через таке мислення  наше с.г. на рівні XVIII ст. Щоб вижити часом треба об"єднуватись і приймати рішення на користь опонента. 

upd/

як перший приклад що прийшов на згадку: європейські виробники авто

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

1 хвилина тому, nickel сказано:

Читав цю статтю сьогодні, ще до твого посту. Мій висновок: знову великі агрохолдинги витісняють простих селян з свого ринку. В українських реаліях великий бізнес - то зло для решти. Все імхо.

Там в кінці пише якщо коротко в перекладі: громаді треба вирішити чи залишатися бідними і "простими селянами", що випускають другосортний продукт лише для внутрішнього ринку, чи вкласти кошти і перейти на наступний щабель розвитку. Звісно "без жертв"  і тимчасового періоду значного "зльоту" цін не обійдеться.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

32 minutes ago, Ukrainec said:

Закони економіки в дії: десь приймають за 10 десь за 3 бо немає конкурентів  рожищенському. 

 

Також ні для кого не секрет, що селяни частенько не гребують розвести його водичкою: "совісні" 10-20%, геть безсовісні 50/50, через це в селян вже навіть не одноразово були конфлікти з заводом ;) (знайома і її маневицький досвід :))

 

 

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

1 час назад, yu2007 сказал:

 

ах ти ж клятий

 

то ж написано вище:

 

 

Ще раз уважніше без виривання з контксту.
 

Цитата

Заводи-переробники молока інвестують  в розиток фермерських господарств на базі ОТГ,під контракти гарантії викупу всього об'єму молока. Зараз закупка 10-12грн за літр мінімум.

  В нас заводи не інвестують,а й далі обдирають. В південних і центральних областях заводи працюють з фермерськими господарствами на партнерських засадах.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

3 часа назад, volks сказал:

Може після приходу? І називалось то все "колективізація"

Ні,саме до приходу .
Напередодні 1917 на укр. землях діяло загалом бл. 8 тис. кооп. товариств усіх осн. видів (споживчі, кредитні та с.-г.) і орг. форм (15-и типів).
ось почитай
і зараз потрібно робити те саме. Закон не забороняє,а навпаки можна мати пільги та зиски.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

11 минут назад, Ukrainec сказал:

Там в кінці пише якщо коротко в перекладі: громаді треба вирішити чи залишатися бідними і "простими селянами", що випускають другосортний продукт лише для внутрішнього ринку, чи вкласти кошти і перейти на наступний щабель розвитку. Звісно "без жертв"  і тимчасового періоду значного "зльоту" цін не обійдеться.

Це в твоєму перекладі. В моєму перекладі це звучить як я писав вище. Молокозаводи "заставляють" працювати лише з великими виробниками молока, а дрібні йдуть на йух. Селянам пропонують об'єднуватися і ставати великими виробниками молока. Тобто не спрощують життя, а навпаки. Та якби ті селяни могли стати великими фермерами, кооперативами, холдингами хіба б вони не скористалися такою нагодою? На заході в бізнесі є поняття він-він, коли виграють обидві сторони. В нас це поняття відсутнє апріорі. За кордоном малий бізнес захищають від тиску великого. В нас сказали або ти станеш великим, або ми з тобою не працюватимемо, ну прям акуєть яка підтримка. Запропоновані кооперативи - це засіб, щоб вижити в нових умовах, все правильно, але якось вже харить виживати, хочеться і пожити. 

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

9 хвилин тому, nickel сказано:

На заході в бізнесі є поняття він-він, коли виграють обидві сторони. В нас це поняття відсутнє апріорі. За кордоном малий бізнес захищають від тиску великого

Ну да.По скільки корів на фермах у Голандії, чи Данії?

Які кооперативи.

У бізнесі завше великі поїдають малих.

Закон життя.

І ще.

Хто б і де б і як тебе не підтримав- ти завше будеш йому винен.І таки заплатиш  в результаті за цю підтримку.

Сите і спокійне життя породжує слабких людей.

В сонячні та багатій плодами Африці багато чого негри досягли?

Розвинулися лише ті народи, котрі постійно боролися з природою .Ну і при цьому були згуртованими , а не незали весь час,як в нас погано.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

4 минуты назад, Nokian сказал:

По скільки корів на фермах у Голандії

В середньому по 50. А що?

Цитата

Здесь имеется более 30 000 молочно-товарных ферм, которые составляют в совокупности молочное стадо из 1,5 млн голов.

Ноікан, ти як завжди, нікуя не поняв з того, що я писав. Моя тобі порада, добав мене в чорний список, щоб не наламуватися кожен раз, коли мій пост коментуєш.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

9 минут назад, Nokian сказал:

В сонячні та багатій плодами Африці багато чого негри досягли?

Поїдь у ту багату Африку подивись чим вона багата. Ржу.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

52 хвилин тому, Nokian сказано:

У бізнесі завше великі поїдають малих.

Закон життя.

Мікрософт, Епл, Гугл, фейсбук та ще купа фірм із самого початку були дуже великі? Чи були більші коли вони на ноги ставали?

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

1 година тому, zaHARE сказано:

Ні,саме до приходу .
Напередодні 1917 на укр. землях діяло загалом бл. 8 тис. кооп. товариств усіх осн. видів (споживчі, кредитні та с.-г.) і орг. форм (15-и типів).
ось почитай
і зараз потрібно робити те саме. Закон не забороняє,а навпаки можна мати пільги та зиски.

Воно навряд носило масовий характер, це швидше було зародження і більше по містах. Я від своєї родини не чув про таке, хоч і розпитував. А за советів, при сталіну всіх хазяїв постріляли або вивезли в Сибір. На Волині такого не було - ляхи трохи цивілізованіші.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Херня, малий селянин має залишитись малим, бо в його системі, об‘єднання антиприроднє: чиясь корова краща, молодша, молочніша чи навпаки, в когось краще доглянута і тд. Тут кожен сам за себе. А от так званий великий бізнес не хоче гратися з коровниками, а хоче збирати самі сливочки з селян: ви і коров ростіть, і годуйте і вмивайте і доглядайте, а ми вам вимоги по якості впарюватимемо, ми ж Європа. Розвод короче. Все у нас зараз прекрасно, це і непокоїть великий бізнес. Пачка сиру 200гр якогось простоквашино коштує як півкілограма перфектного справжнього селянського сиру. Звісно це проблема і з тимтреба щось робити.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.




×
×
  • Створити...