Перейти до змісту

Родовід


romaxa11

Рекомендовані повідомлення

Вперше поняття родоводу мене зацікавило, коли глянув фільм Чистилище Невзорова, в якому Дмитро Нагієв грав чеченського командира (може то не в цьому фільмі, але не суть). В одній сцені він допитав кацапського солдатіка. Він розказав про себе, що на цій землі він пам'ятає своїх предків до шістнадцятого коліна (кажись), кожного свого пра-пра-пра- і т.д. і тому він розуміє хто він сам, чому він тут і для чого готовий вмерти за цю землю. В той час салдатік пам'ятав тільки мамка-папка і максимум бабка-дєдка. З розповіді чечена виходило, що незнаючи свого коріння - ти практично ніхто. Мені ця сцена сильно запала, дотепер пам'ятаю. В нашій родині було прийнято збиратись до дідуся на великі гостини. Найближчої родини було чоловік більше 30-ти, таких шпаків як я ніхто не рахував). Батько любив розказувати різні історії з життя моїх пращурів. З цих розповідей я знав, що в мене була дуже кумедна прабабця Софія, як дивно вмирав мій прадід, цікаві і переважно оптимістичні історії з Сибіру, куди виселили цілу родину.

Мені дуже повезло, що в моїй родині був двоюрідний брат мого дідуся Маркіяна історик Юліан, який емігрував в США, працював там професором і витратив досить великі статки на укладення родоводу моєї родини. Дякуючи його праці я можу зараз написати:

Коротко про себе...
Створив Бог Адама, (далі трошки часу і певне коло людей нам не сильно відомих) ... і породив Він??? Івана, і породив Іван Григорія, і породив Григорій Євстахія, і породив Євстахій Йосифа, і породив Йосиф Юліана, і породив Юліан Романа, і породив Роман Маркіяна (мого дідуся), і породив Маркіян Володимира (мого батька), і породив Володимир Романа (це я), і породив Роман Данила і Маркіяна...(далі буде))

Це опис роду однієї фамільної гілки, без врахування купи розгалужень, бо в кожного покоління були і сини і доньки. Тобто мій син має таку ж фамілію, як і його пра-пра-пра-пра-...дід і є повним тескою свого прадіда. Початок родоводу сягає розвалу Запорізької Січі - початок середина 1700-х років.

Для чого я це все пишу? Мій батько знав купу всяких історій про родину і він їх не записав, а я його не записав. Щоб не втратити колосально важливу інформацію з перших вуст, я включив диктофон на телефоні і дві години говорив з мамою про родину, сім'ю, чітко систематизуючи, щоб потім можна було скласти певну схематичну розповідь для вже власних дітей про їх пращурів, ким вони були, чим займались.

Ми не є самі по собі, ми є нащадками купи поколінь різних людей. Наші таланти, вміння в багатьох випадках передані нам генетично від прадідів. Вміння малювати йшло по маминій родині і хоч я не закінчував ніяких художніх шкіл, але завжди дуже любив малювати. По батьковій лінії взагалі унікальна ситуація, всі крім мене і батька були греко-католицькими св'ящениками. Батько за союзу не мав змоги стати св'ящеником, інакше б вибору в нього не було), зате став прекрасним інженером, а я вже ріс в епоху інтернету, де вже був доступ до різної інформації, тож занадто багато знав, щоб ним ставати.

 

Отож, всі маєте диктофони на смартфонах, можна навіть відео зняти. Підіть до своїх дідусів, бабусь чи батьків і позаписуйте все про свою родину. Зараз це може і не сильно важливо для вас, але з часом ваші діти підростуть і їх вже цікавитиме, хто вони такі і у вас буде що їм сказати.

 

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

рано чи пізно всі до цього приходять. і наступним пунктом після опитування очевидців-родичів стає питання доступу до архівів. І отут починається найцікавіше... :)
Ще можна влаштувати холівар на тему генеалогічних програм :)

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Я вже декілька років збираюсь зробити теж саме, але все нема часу... все нема часу... то нагоди, то часу, то пам'яті... а час іде... а я все збираюсь...

Молодець, Ромаха!

 

Щойно, Dream сказано:

Ще можна влаштувати холівар на тему генеалогічних програм

колись шукав, але толкових безкоштовних не знайшов, а на платні "рука не піднялась"... Можливо до цього часу вже настворювали зручних

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

1 година тому, romaxa11 сказано:

Отож, всі маєте диктофони на смартфонах, можна навіть відео зняти.

завжди кажу що ми живемо в прекрасну епоху, бо маємо шанси, яких не було в наших предків, - залишити аудіовізувальну пам'ять про себе.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

2 хвилин тому, jack74 сказано:

Я вже декілька років збираюсь зробити теж саме, але все нема часу... все нема часу... то нагоди, то часу, то пам'яті... а час іде... а я все збираюсь...

в 2003му році в Хмельницькому архіві сталась пожежа, в якій було знищено і пошкодження дофіга фондів з метричними книжками, реєстрами тощо...... Нема коли збиратись - треба робити ВЖЕ.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

А як взнати про родовід якшо немає в живих вже нікого? мені вдалось встановити тільки до початку 20століття. А далі ніхто нічого незнає( В ківерцівському архіві колись сидів, то вдалось імена встановити до 4 коліна, тобто до моєї пра-пра бабусі. Думаю далі встановити немає змоги, і вже не буде.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Теж жалкую,що свого часу не зберіг предківські перекази. Але є одне але.

Останнім часом світле майбутнє не видається мені таким світлим. Принаймі для людей.

Чомусьсхильний думати,що  максимум через 100 років вілякі таланти ,здібності  видатні риси характеру і тд

вже не будутьпередаватися по спадковості,  а тупо задаватимуться в геномі людини.

Сьогодні,а тим більше завтра природній відбір виглядатиме саме так.

Незгідні залишаться в резерваціях,і на них дивитимуться, як ми сьогодні на мавп у зоопарку.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Дякуючи петрусяміко на нас і так як на мавп дивляться, так що майбутнє вже наступило

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

В мене були і чехи і австріяки і євреї відмітились, але я українець і мене це влаштовує.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Cornet тобі щось несподобалось? А чим на твою думку людина відрізняється від мавпи і що з того переліку є в чекіста?

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

27 хвилин тому, halcogen сказано:

Петрусяміко тут не причому. Не перегинайте палку.

Тобто пані Стефа з Хирова Самбірського району Львівської області поміркувавши над життям Сократа, почитавши Камю, Пруста, Канта і Кафку, долучивши себе в лумках до поміркованих екзистенціалістів має взяти торбинку і поїхати до голови обладміністрації, запропонувати йому змінити свій світогляд, а заразом і у всього обласного і районного начальства? Пояснити що потрібно жити гідно, з самоповагою, що забарі, підлі незаконні дії принижуютьлюдське єство, що й так живе мізер? Думаю всі  хто звинувачують народ у стані влади вважають саме так.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

А я от міркую, навіщо мені ті десяті коліна роду, якщо маю лише дочок і рід на мені перервався (все це умовності) :D

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

10 часов назад, vaz75 сказал:

А я от міркую, навіщо мені ті десяті коліна роду, якщо маю лише дочок і рід на мені перервався (все це умовності) :D

От якраз тобі вони треба як нікому, щоб дочки знали свій родовід і могли його передати дітям-внукам, бо якщо бути точним, то не рід твій перервався, а лише прізвище. Останнім часом часто чув як доньки залишають собі дівоче прізвище, якщо у них немає братів, щоб "рід не переривався".

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Тут історія справді про рід, хто в ньому був, коли, якісь деталі життя, щоб і власне життя усвідомлювати, як частинку велетенської картини. Прізвище вторинне, хоча і непогано щоб воно продовжувалось.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • 4 місяця потому...

Як дослідити своє родинне дерево

Цитувати

Пізнати своє коріння сьогодні прагне багато українців, але не кожен знає, з чого ж варто почати.

«Перший» вирішив дізнався, як дослідити родинне дерево, звернувшись до обласного архіву.

5acf500fa84dd.JPG?v=1

«Кожна людина має знати, хто були її предки. Тому що їхнє життя та діяльність так чи інакше генетично прослідковується і в нащадків. Іноді ми дивимося, що у батьків певних навичок і вмінь немає, а от дитина до чогось тягнеться. Це «просинаються» гени та те, чим володіли її пращури. На мій погляд, таку інформацію варто знати», – розповіла начальник відділу інформації та використання документів Національного архівного фонду Державного архіву Волинської області Любов Коць.

5acf4e42f1ca6.JPG?v=1

Отож, перед тим, як йти до архіву, потрібно знати:

  1. Прізвища, імена, по-батькові  рідних, які проживали на території  Волині в певний період;
  2. Орієнтовні роки їх народження;
  3. Їх віросповідання.
  4. Місце, де вони народилися.

Прийшовши в архів, вам потрібно заповнити заяву користувача, за допомогою якої ви отримаєте певні документи зі сховища. Опісля варто запастися терпінням та часом, бо це кропітка робота.

Крім того, потрібно знати мови та вміти розбирати почерки, адже в архіві наявні метричні книги, написані польською, староукраїнською або церковною мовами, документи окупаційного періоду, написані німецькою мовою. Є документи, що писалися від руки.

5acf4ec3b7ed9.JPG?v=15acf4ec6994e0.JPG?v=1

5acf4f0e3b782.JPG?v=15acf4f0e561b6.JPG?v=1

Що потрібно з собою мати?

  1. Документ, який засвідчує вашу особу (наприклад, паспорт або водійське посвідчення) та фото 3х4;
  2. Надати копії документів, які підтверджують, що ви є членом цієї родини (свідоцтво про народження).
  3. Якщо ви захочете дізнатися інформацію щодо чужої родини, то вам потрібно до заяви, яка заповнюється у довідковій архіву, додати нотаріально засвідчене доручення від замовника дослідження.

До слова, волинський архів також виконує роботу із генеалогічними запитами, які надходять на поштову або електронну адресу архіву. Наприклад, на електронну адресу архіву або поштою.

В архіві вам не доведеться усе робити самому, працівники обов’язково зорієнтують вас.

 

Якщо під час роботи з документами, ви виявили нову інформацію про своїх родичів, яку ще треба вивчати,  то вам потрібно скласти замовлення на видачу справ зі сховищ. 

 

У яких випадках досліджують родове дерево?

Найчастіше це карта поляка, карта побуту, оформлення генеалогічного дерева і  для власного архіву та користування.

Якщо ж у вас немає часу, аби шукати цю інформацію в архіві, то інтернет-ресурс Lodomeria пропонує пошук інформації на віртуальних просторах (Facebook). Тут ви також зможете знайти й інші поради.

  1. Lodomeria - спільнота спеціалізується на генеалогії Волинської області.
  2. FamilySearch - українська спільнота FamilySearch
  3. Genealodzy.PL - офіційна спільнота Польського генеалогічного товариства
  4. Kresowe Zdjęcia - спільнота присвячена зображенням колишніх територій ІІ Речі Посполитої, які тепер входять до складу України, Білорусі, Литви
  5. Международный Мемориал - спільнота архіву та музею Меморіал
  6. Genealogia Polaków - спільнота присвячена генеалогії поляків
  7. Локальна історія - спільнота присвячено дослідженню історії невеликих міст та сіл Галичини.
  8. Genealogia Rzeczypospolitej Polish Genealogy - спільнота присвячена генеалогії Речі Посполитої
  9. Polska Genealogia i Heraldyka - спільнота присвячена польській генеалогії та геральдиці
  10. Genealogy Translations - спільнота створена задля перекладу генеалогічних документів
  11. Доступ до архівів - спільнота створена для усіх, хто шукає або хоче шукати інформацію в українських архівах
  12. Wołyń - польська спільнота для тих, хто шукає волинське коріння
  13. Kto Jest na FOTO ? - польська спільнота допомагає відповісти на запитання "Хто зображений на фото?"
  14. Центр дослідження і відродження Волині - недержавна організація, завданням якої є цілісне вивчення історичної та культурної спадщини як Південної Волині, так і всієї історичної Волині.
  15. Świat Kresów - спільнота присвячена історії колишніх територій ІІ Речі Посполитої, які тепер входять до складу України, Білорусі, Литви
  16. Покинуті костели - спільнота присвячена покинутим костелам на території України
  17. Genealogiczne.pl - спільнота присвячена польським цвинтарям на території України, Білорусі, Литви та Латвії
  18. Ukrainian Genealogy - спільнота для усіх хто цікавіться генеалогією українців
  19. Писемні джерела з минулого - сторінка офіційного сайту Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України
  20. Галицька Старовина - спільнота присвячена бібліографічним джерелам з історії Галичини та України
  21. Рефлексії старого Луцька з Олександром Котисом - блог краєзнавця Олександра Котиса, що присвячений історії Луцька
  22. Wołanie z Wołynia - Волання з Волині - спільнота Луцької римо-католицької дієцезії
  23. Wołyń - pamiątki polskich czasów - спільнота присвячена усьому що пов'язане з поляками на Волині
  24. Українське Прізвище. Тлумачення та поширення - спільнота створена для обміну інформації щодо українського прізвища. Історичних, лексичних, культурних аспектів української ономастики.
  25. UkrainianDNA - спільнота для осіб етнічного українського походження, котрі цікавляться чи беруть участь у тестуванні своєї ДНК
  26. Волинь - віртуальне джерело з історії та культури Волині
  27. Fotka nieznanego przodka - польська спільнота допомагає відповісти на запитання "Хто зображений на фото?"
  28. Monitor Wołyński - українсько-польський двотижневик
  29. Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne - спільнота Люблінського генеалогічного товариства
  30. Cmentarze Kresowe Pamiętajmy Pamiętać - спільнота присвячена католицьким цвинтарям на теренах ІІ Речі Посполитої
  31. Генеалогия и Семейная История - росіська спільнота присвячена генеалогії
  32. UAGenealogy - спільнота присвячена українській генеалогії.
  33. Синагоги Украины - спільнота присвячена синагогам України
  34. Kresowe dokumenty - спільнота присвячена документам колишніх територій ІІ Речі Посполитої, які тепер входять до складу України, Білорусі, Литви
  35. Eastern Europe Genealogy Research Community - спільнота присвячена генеалогії Східної Європи (Албанія, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Болгарія, Хорватія, Угорщина, Косово, Латвія, Литва, Македонія, Молдова, Румунія, Росія, Україна)
  36. Genealogia Kresowa - спільнота присвячена генеалогічним новинам з України, Білорусі, Литви
  37. Горохів та горохівчани - спільнота присвячена історії Горохова та Горохівщини
  38. Центр вивчення генеалогії "Пращур" - служба з генеалогічного пошуку в Україні
  39. THE ELECTRONIC HISTORICAL ARCHIVE OF UKRAINE - спільнота присвячена соціальному проекту "Електронний історичний архів українців"
  40. Rodoslov Ukrainian Genealogical Society - київське генеалогічне товариство
  41. Дослідження в архівах України - спільнота створена для обговорення проведення досліджень в архівах України та всього з ними зв'язаного
  42. Краса Полісся і Волині - спільнота присвячена історії та культурі Волині та Полісся
  43. ГО "Інститут генеалогічних досліджень" - інститут був створений в грудні 2016 року. Головна мета - популяризація генеалогії в Україні, консультування та надання сприяння у складанні генеалогічного дерева сім'ї, допомога в розшуку документів про народження, шлюб, смерть.

Текст та фото – Іванна СОЛОМАНЧУК (Перший)

 

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

2 годин тому, jack74 сказано:

Я, коли вперше йшла в архів (наш, Луцький), поняття не мала що це таке. А уявляла собі роботу в ньому так, як бачила це в американських фільмах: все поскановане - шукай - не хочу.

Насправді виявилось, що займатись пошуками в нашому (можливо й в інших) архіві - це жахлива робота.

Я ходила одна, але мене дивувало, що коли приходили двоє (якісь родичі) - їм не дозволяли двом сісти за один стіл.

Коли подавали запит в Тернопільський архів, то крім довідки прислали ще й копію першоджерела, завірену печаткою. В нас же, чомусь, ксерокопій робити не можна, навіть за гроші, не можна також зробити фото, хоча б для себе.

Ще були якісь негативні моменти, але то було два+ роки тому, того вже призабула.

 

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

В Луцьку осінню шукав метричні записи - для фізичних осіб копій не роблять,  роблять архівну довідку. Коли сказав що для  РАГСу то  зробили ксерокопію запису в метричній книзі без довідки, сказали що в РАГСі прочитають - там же "провідні спеціалісти" у мене перепитували яка колонка що означає - шапка таблиць була на польській а самі записи на польській і російській /1930р/:blink:. Ще в іншій архівній довідці з польських документів мені неправильно переклали на українську - показав, переробили безкоштовно. Такщо треба перевіряти на місці.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.



×
×
  • Створити...