Jump to content

Ніч напередодні Різдва!


Luychi

Recommended Posts

25 грудня Католицьке Різдво

Католики святкують Різдво 25 грудня, як і усі всі без винятку християни. Щоправда одні святкують народження Христа за юліанським, інші – за григоріанським календарем. Розбіжності календарів спричиняються до різних дат святкувань, але сутність та дух Різдва залишаться не змінною.

Протягом історії християни східного і західного обрядів, які належали до різних національностей, в Україні обмінювалися своїми звичаями. Деякі так увійшли у наше святкування, що сьогодні католик латинського обряду в Україні не уявляє собі Різдва без куті, і важко уявити Різдво в домівках християн східного обряду без ялинки. Отже найважливішу особливість святкування Різдва католиками латинського обряду в Україні є те , що в порівнянні з католиками інших країн, наші вірні збагачені тією культурною і релігійною спадщиною, яка впродовж віків випрацювана нашим українським народом, разом з християнами різних конфесій, обрядів, національностей.

Вігілійна вечеря(Свята вечеря)

Вечір 24 грудня не схожий на інші, він має винятково піднесений характер. У цей вечір вся родина намагається зібратися за столом на святковій вечері. Вігілія з латинської означає чування.

На наших українських землях традиційною різдвяною стравою стала кутя – варена пшениця з медом. Пшениця є символом вічності, бо її зерно щороку оживає. А мед – символ вічного щастя святих у небі. Деякі автори сходяться на думці, що кутя – це залишок давніх братолюбних столів, які влаштовували у дні смерті мучеників або померлих. Кожний регіон, ба, навіть кожний дім, має свої рецепти приготування куті.

Крім того, на столі з’являється багата вечеря, яка традиційно складається з 12 страв. Це символ 12-ти місяців минулого року, за котрі ми складаємо Богові подяку та 12 місяців майбутнього року, які ми віддаємо у руки Христа з проханням про благословення.

Римо-Католицька Церква не наказує, щоб вечеря була пісна, проте, ця традиція на наших землях є вже віками вписана у свят-вечір, тому варто було б її зберігати.

Оскільки в подіях Різдва Христового свою роль відіграли тварини – Ісус народився у хліві серед худоби – тому у вігілійну вечерю вся домашня худоба також отримує вдосталь запашної їжі. Таким чином радість Христового Різдва поширюється на всю природу.

Обряд — ламання облатки

Облатка (польською мовою – “оплатек”) – це такий прісний хліб, яким під час вігілійної вечері діляться її учасники. Відбувається це таким чином: з появленням вечірньої зірки вся родина збирається довкола святкового столу. При світлі свічок усі співають якусь колядку, потім всі моляться перед їжею і голова родини складає усім святкові побажання. Після цього члени родини складають побажання один одному. При цьому один в одного відломлюють шматочок облатки. Взаємне ділення хлібом є виразом примирення та любові.

За святковим столом залишається одне вільне місце. На тарілку кладеться облатка. У цьому жесті можна побачити зв’язок з очікуванням Месії під час пасхального седеру у юдеїв. Кожний дім повинен був бути готовим на прийняття Месії до себе. Ми, християни, також очікуємо Христа, Його славного повернення. Сьогодні Він може прислати своїх посланців. Отже, це вільне місце є також приготовано для якогось гостя – бідного, сироти. Приймаючи їх за стіл, ми, згідно зі словами Ісуса, приймаємо до себе самого – Христа.

Під кінець вігілійної вечері уся родина колядує. Колядки – це релігійні пісні, які оспівують Різдво Христове. Кожний народ має свої неповторні колядки. Деякі з них стали міжнародними, наприклад “Stille Nacht” (Тиха ніч) .

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

От вірю я, що коли-небуть православна церква перейде на Григоріанський календар - і християни, і західного і східного обряду будуть святкувати усі церковні свята разом, водночас. А поки вітаю всіх із великим і світлим святом, яке відзначається в одну із найтемніших, і найдовших ночей року.

З Різдвом Христовим!

Link to comment
Share on other sites

От вірю я, що коли-небуть православна церква перейде на Григоріанський календар - і християни, і західного і східного обряду будуть святкувати усі церковні свята разом, водночас. А поки вітаю всіх із великим і світлим святом, яке відзначається в одну із найтемніших, і найдовших ночей року.

З Різдвом Христовим!

А чім вам наш календар не подобається? Можливо католики хай переходять? ;)

Всіх католиків зі святом.

Link to comment
Share on other sites

Ніколи не забуду різдвяної вечірньої урочистої служби в католицькому храмі в Польщі. В костел іде багато молоді, традиційні "шопки" поблизу храму post-6229-0-18043500-1293227123_thumb.jp, піднесений настрій... А ще мороз десь -10 і купа снігу :rolleyes:

Сьогодні моя родина там за недалеким кордоном смакує святкову вечерю і йде на урочисту месу...хотіла б і я зараз бути з вами :g12:

З Різдвом Христовим!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 year later...
  • 11 months later...
  • 11 months later...

Ми також святкуємо Різдво двічі.

Всіх вітаю з Різдвом.

Віншую вас нині, всі добрі люди,

Нехай Божа ласка завжди з вами буде.

Кожної днини, кожної години

Бог благословить Вас, біда хай згине!

Хай горя і смутку не буде між вами,

Щоб в згоді жили всі сестри з братами.

Для кращої долі Бог благословляє.

Веселих свят Різдвяних!

Христос ся рождає!

Бажаю вам Миру і щастя земного

Щоб смуток і горе покинув оселі.

Добро щоб у серці ніколи не згасло

Пробачте образи і будте веселі

Не дозволяйте непорозумінням, образам розсварити нас.

Пам'ятайте, що всі ми Велика Українська Родина і у нашій єдності наша сила.

Будьте терплячими, будьте милосердними

Даруйте оточуючим більше тепла і любові

Щоб Господь, явив свою благодать і обдарував нею всіх хто її так потребує.

З Різдвос Вас!

742526_3.jpg

Хотіла запитати, можливо, хтось знає коли буде вечірня всеношна служба у Костелі Петра і Павла сьогодні?

Link to comment
Share on other sites

А чім вам наш календар не подобається? Можливо католики хай переходять? ;)

Нє... основна думка - давайте будемо разом. :)

Головне,щоб під час посту не святкувати Новий рік, тому краще 25 грудня Різдво,а не навпаки. Нічого погано в такій зміні не бачу, тільки хороше.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Наближається Різдво. 25 грудня християнський світ святкує Різдво. Але не Украіна. Навіть після агресії з боку Росіі, Украіна продовжує дотримуватися російського дискурсу у культурі(а свята-невід'ємна частина культури). Ви скажете, так то католицькі і протестантські краіни святкують Різдво 25 грудня, а православні-7 січня, в Украіні більшість населення дотримується православних традицій, тож все логічно? І будете не праві. Насправді, більшість православних Церков відзначають Різдво саме 25 грудня. Православна Церква в Греціі. Православна ж ? Відзначає саме 25 грудня. В Болгаріі Церква Православна? Еге ж. Відзначає 25 грудня. В Румунії-25 грудня.


То чи не варто Украіні у питанні спільних свят між Європою і Росією , обрати Європу, а не Росію?


Щоби не було спротиву від консервативної частини населення(а погляди , особливо у конфесійній сфері) швидко не міняються, на першому етапі, на кілька років, наприклад, влаштувати два офіційних вихідних-і 25 грудня, і 7 січня, як Вам така ідея?


Наша команда зважилася розпочати дискусію на цю тему, тож завтра, у вівторок о 19.00 у прямому ефірі «Останньоі Барикади» поговоримо разом з нашими експертами про це. Зважимо і За, і Проти.


http://glavcom.ua/articles/36298.html


Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


Hosting Ukraine
AliExpress WW


×
×
  • Create New...