Перейти до змісту

Дотаційний Донбас. Чи справді регіон годує Україну?


Гість rl72

Рекомендовані повідомлення

12 березня, 2013Андрій Скумін

Дотаційний Донбас. Чи справді регіон годує Україну?

Попри стереотипи, Донбас не лише не «годує» решту областей України, а й отримує з держбюджету майже вдвічі більше, аніж відраховує

277m.jpg

Матеріал друкованого видання № 9 (277)

від 28 лютого don_b.jpg

Міф про те, що «Донбас годує всю Україну», можна почути не лише на форумах, а й із найвищих політичних трибун та органів влади. Проте проведений Тижнем аналіз бюджетних перетоків 2012–2013 років свідчить, що цей стереотип не має нічого спільного з реальною ситуацією.

Дотації без вирівнювання

Неважко здогадатися, звідки ростуть ноги у згаданого вище міфу. В його основі окрема ізольована стаття бюджетних витрат – дотації вирівнювання, інакше кажучи, дотації на апарат місцевих органів влади, соціальні видатки, гуманітарну сферу (лікарні, шко­­ли тощо). Справді, порівняно зі східними і навіть центральними регіонами західні отримують значну дотацію, хоча ці кошти у випадку, наприклад, Галичини цілком співмірні із їхнім внеском у держбюджет. Так, у 2012 році звідти до скарбниці надійшло 8,4 млрд грн, а дотацій вирівнювання було отримано 7,9 млрд грн. У той самий час для Донбасу, за інформацією джерел Тижня, ці цифри становлять відповідно понад 21 млрд грн і 4,6 млрд грн.01.jpg

Але під час глибшого аналізу ширшого кола статей бюджетних перетоків виявляється, що, попри різні розміри дотацій вирівнювання, відпливу грошей із Донбасу в решту регіонів немає. Понад те, помітним є дотування йо­го самого коштом держбюджету. Дотація вирівнювання є лише одним із трансфертів, до речі, досить «чесним». Але крім неї регіони отримують значну кількість інших трансфертів на реалізацію певних цілей. Скажі­­мо, за додатковими дотаціями і субвенціями (допомога сім’ям із дітьми, надання пільг, житлових субсидій, соціально-економіч­ний розвиток регіонів тощо) лідирує саме Донеччина. Загалом, за даними парламентського Комітету з питань бюджету, у 2012 році дві області Донбасу отримали з держбюджету дотацій, субсидій і субвенцій на загальну суму 16,2 млрд грн (Донецька – 10,9 млрд грн, Луганська – 5,3 млрд грн). Причому Донеччина є першою за цільовими, тобто такими, які виділяються на виконання певних робіт і послуг, що часто пов’язано з наявністю корупційного інтересу.

Частина коштів розподіляється на підставі не закону про держбюджет, а підзаконних актів, скажімо, постанов Кабміну. Як приклад – останній скандал, ко­­ли 440 млн грн бюджетних коштів за програмою «Питна вода України на 2011–2020 роки» на 2013-й, цільове призначення яких – капітальний ремонт систем централізованого водопостачання та водовідведення, на 75% (330 млн грн) було спрямовано в Донбас, де мешкає лише 15% жителів країни. Попри те що зношеність систем водопостачання і потреба в капремонті не лише там, катастрофічною і задавненою є ця проблема на Півдні, Заході в Центрі, особливо в малих та середніх містах.

Приховані перетоки

Але є й інші канали дотування. Насамперед ідеться про гроші, які надходять через Пенсійний фонд, адже в Україні він живе значною мірою за рахунок трансфертів зі скарбниці. Зокрема, у 2012 році на дотації для виплати пенсій, підвищень до них і надбавок, передбачених різними пенсійними програмами, а також на покриття дефіциту коштів ПФ було виділено 64,5 млрд грн, у держбюджеті на 2013-й – 83,2 млрд грн. Зрозуміло, що залежно від кількості пенсіонерів і розміру середньої пенсії розподіл трансфертів із держбюджету у розрізі областей буде нерівномірним.

Якщо врахувати, що, за дани­­ми ПФ у Луганській та Донецькій областях, рівень забезпеченості їхніх потреб власними коштами становив відповідно лише 69,7% і 65,9%, то неважко підрахувати, що 2012-го до них надійшло близько 13,8 млрд грн дотацій Пенсійному фонду із держбюджету (зокрема, в Донецьку область – 9,6 млрд грн). Певна річ, інші регіони теж отримують їх, але ці суми і в абсолютному розмірі, і на особу населення зазвичай значно нижчі. Скажімо, на Донбасі торік пенсії виплачувалися 2,12 млн осіб (на Луганщині – 0,72 млн, Донеччині – 1,4 млн). У той час як, наприклад, на Галичині було 1,35 млн пенсіонерів (Тернопільська область – 284 тис., Львівська – 690 тис., Івано-Франківська – 373 тис.). Таким чином, на Донбасі кількість пенсіонерів значно вища не лише в абсолютних цифрах, а й у розрахунку на одного мешканця. При цьому середній розмір пенсії там також більший – 1,7 тис. грн проти 1,2–1,3 тис. на Галичині.

02.jpg

Ще одним непрямим джерелом дотування регіонів є бюджетні трансферти у виробничі галузі. Скажімо, передбачені видатки на фінансування вуглевидобутку майже повністю спрямовуються в Донецьку та Луганську області, де він сконцентрований. У 2012 році в бюджеті було закладено понад 14 млрд грн: за програмою «Державна підтримка вугледобувних підприємств на часткове покриття витрат із собівартості готової товарної вугільної продукції» – 9,9 млрд грн; на реструктуризацію вугільної та торфодобувної промисловості – 1,14 млрд; на гірничорятувальні заходи на вугледобувних підприємствах – 0,4 млрд; за програмою «Державна підтримка будівництва вугле- та торфодобувних підприємств, технічне переоснащення зазначених підприємств…» – 3 млрд грн.

Отже, якщо порівняти суму офіційних трансфертів із державного бюджету Донецькій і Луганській областям, непрямі трансферти через Пенсійний фонд, дотування вугледобувних підприємств, то надходження з цих регіонів до скарбниці (21 млрд грн) навіть на 50% не перекривають тих коштів, які потім спрямовуються до них (понад 44 млрд грн). Навіть коли не брати до уваги таких опосередкованих способів дотування, як пільгові умови для значної кількості підприємств (особливо ГМК та хімії) на електроенергію та газ. Але ж потім за них розплачується вся країна: постійним розширенням статутно­го фонду Нафтогазу через 03.jpgОВДП, підвищеними тарифами на електроенергію для інших споживачів. Так само чимале значення має дотування вугільної галузі через держзамовлення на донбаське вугілля, хоча і за ціною, і за якістю воно значно поступається іноземним аналогам. Врешті, треба пам’ятати й про те, що кошти, які надходять із кожного регіону до держбюджету, не можуть витрачатися лише на трансферти. Ними також треба покривати загальнодержавні видатки (наприклад, пропорційно до част­­ки валового регіонального продукту кожного регіону): утримання вищих та центральних органів влади, Мін­оборони, СБУ та інших спецслужб, МЗС, загальнодержавних академічних, освітніх, медичних установ тощо. Так, лише на Міністерство оборони витрати у 2012 році становили 16,4 млрд грн, МВС – 14,6 млрд грн, СБУ – 3,3 млрд грн.

Причина майже двократного перевищення різноманітних прямих і прихованих дотацій із держбюджету над надходженнями податків до нього з Донбасу полягає, зокрема, в тому, що Донецька область фактично не платить основ­ного бюджетоутворюючого податку – ПДВ. Наприклад, у 2012 році його там було зібрано на 15,93 млрд грн, а відшкодовано на 14,26 млрд грн (!). Тобто 90% податкових надходжень становило відшкодування, а скарбниця в сухому підсумку отримала лише 1,67 млрд грн. Коли врахувати, що в усій країні було відшкодовано ПДВ на 46 млрд грн, а зібрано 182,9 млрд грн, то виявляється, що на Донеччину припадає 31% відшкодувань, а сплата за вирахуванням відшкодувань становила лише 1,2% із 136,9 млрд грн. На Луганщині ситуація не така показова, однак усе одно частка відшкодованого ПДВ (1,3 млрд грн, або 2,8% загальнодержавного показника) теж вища, аніж сплаченого (4,7 млрд, або 2,5%). Надвисока експортоорієнтованість підприємств Донбасу, яка традиційно використовується для хизування часткою в загальноукраїнському експорті, має своїм зворотним наслідком тотальну несплату ПДВ, надходження від якого становлять 2/5 усіх доходів держбюджету.

Таким чином, спекуляції пред­­ставників нинішнього режиму на тому, що «Донбас годує всю Україну», є лише спробою обґрунтувати право вихідців звідти на домінування в країні за рахунок цинічної підміни понять. Насправді цей регіон не лише не дотує решту країни, а й створює дуже значне фінансове навантаження для неї. Звичайно, то провина не людей, котрі там мешкають, а регіональних еліт, які принципово не здатні ефективно управляти наявними ресурсами – лише паразитувати на них. На жаль, поки що ми спостерігаємо поширення цієї проблеми на решту країни.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Давно відомо що Донбас не годує всю країну.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • 2 тижня потому...

Донбас олігархів годує? Ребята, ну зачем так упрощать? Разве там шахтер или сталевар для Ахметки горбатится? Тот просто себе берет, народ не спрашивая. Простой донецкий парень в этом виноват, чтоб так фыркать?

По экономическому потенциалу Донбасс куда важнее синеокой Волыни. Что тут знатное для державы работает? Называется градообразующее. КРЗ? Еле дышит. ЛШК?- ))) ГПЗ?- ))) ЛуАЗ?- не смешите)) Диплом ВДУ ценится? Торчин- продукт? Это поляки сырье поставляют, хрень всякую в бочках))

А, верняк, есть граничный переход, чьи мытники дворцы набудували. А зарплата у мытаря не больше, чем у участкового. Неужто воруют?))) Или гайцы, что у Ягодина или Доманово пасутся)) Но для страны что???? Варшавка?))))

Как можно сравнивать пенсии шахтеров и пенсии волынян (Нововолынск не беру). Жил я в Донецке в 70-х, так зарплата шахтера 600- 1200 рублей, а здесь 160-300. Жены разводились и на алименты- треть от зарплаты бывшего- жили и в ус не дули. Пенсия у них тоже выше. И сейчас так. Что тут меряться? Сталеваром пробовал кто-нибудь поработать? Я пробовал. Скажу сразу, учителем или лекарем куда легче. Для шибко гордых своею "освитою",- у меня за плечами советский университет московский и академия. Это чтоб не фыркали)))

Господа, ваш местечковый патриотизм умиляет, но заедьте далее Ровно или Хелма. Тады будете адекватно сравнивать знАчимость регионов.

С уважением

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Простой донецкий парень в этом виноват

Да, виноват. (див. вибори)

В баньку вам не помішало би...

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Простой донецкий парень в этом виноват

Да, виноват. (див. вибори)

В баньку вам не помішало би...

Вообще-то правильно "не завадило б".

В первом предложении ответа тоже ошибка?

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

ну якби я не бував в тих краях і знайомі туди по роботі не каталися - то можливо я б і повірив що там не бидло переважно живе. Ясно що далеко не всі, але звиняйте, що є то є.

і, так - в нас теж його останнім часом багато, можливо навіть занадто. Але ж масштаби всеодно не ті.

і мені побарабану як там сталеварам і шахтарям живеться - ні за мене, ні за мою бабусю-пенсіонерку вони не платять і я їх туди не гнав.

благо ми тут завжди самі непогано справлялись і якби все те сміття, що сюди навезли після ВВВ, повикидати - то думаю і далі б непогано жили.

так, можливо грубо, але я не лізу на схід і до москалів і не вчу їх жити. Чого не скажеш про них.

P.S.: під сміттям розуміти весь той зброд який сюди активно везли зі сходу замість населення винищених повстанських сіл. Та і в міста їх теж дофігіща сунули щоб перемішати троха жителів і розрядити обстановку + нав'язувати свої життєві принципи типу "вкалуй на партію і бухай".

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Дотаційний Донбас

Не знаю, хлопці, хто в кого потягнув ідею, але це вже було.

Причому що ця тема могла б вміститись в декілька постів вказаної в посиланні.

Це так, на майбутнє ^_^

А те, що Схід вже давно не годує Україну показав колись давно на йападі Тягнибок в шоу Шустера.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • 4 місяця потому...
Субвенции на теплоснабжение в Закарпатье - 10 грн. на человека, в Донецкой области - 428.92 грн. на человека.

Отличие в сорок три раза - я фигею, дорогая редакция дорогой кабмин.

Это что, в Закарпатье - тропики, а на Донетчине полюс холода?

Звідси

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • 1 рік потому...

Хто каже що Донбасс не вихідний ви що ... підбирати слова якось так буває важко. Я не економіст але знаю що проводити аналогію економіки на державному рівні зі своїм карманом дуже неправильно. Чому? Тому що 8.4 млдр гривень отримали, а вклали 10 млрд в розвиток, тобто 8.4 мінус 10 = -1.6 млрд, типу в мінус,

але я скажу що власти 8.4 і в результаті вийшло мінус 1.6 це набагато вигідніше чим, скажем, вкласти 3 і в результаті отримати 4, тобто 4 - 3 = +1 млрд, чому вигідніший мінус і більший оберт? тому що оберт ВВП утримує інфляцію, важливо це не скільки отримали-вклали а важливий фактичний загальний ВВП регіону, тому той хто так старався і підбирав ці цифри звичайний пустоголовий довбень. Донбас вартує Волині, Рівного і Львову разом взятих областей. Донбас годував Україну! Зараз будемо смоктати пальця.

Ось якась картинка шоб звернули увагу

putin-hitler.jpg

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Вoвчик, дурниця повна. Донбас завжди був гарним висмоктувачем держбюджету.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

тому той хто так старався і підбирав ці цифри звичайний пустоголовий довбень

а які розрахунки будуть впродовж 5-10 років?

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.



×
×
  • Створити...