Перейти до змісту

В Україні відмінять стипендії


seolutsk

Рекомендовані повідомлення

Опубліковано

03w.JPG

Грім із ясного неба – так характеризують студенти новий законопроект 5130, який зініціювали прем’єр-міністр України та Кабінет Міністрів. Адже документ зачепив спудеїв за найболючіше – стипендії. І 26 грудня президент таки підписав цей закон.

Нардепи від УКРОПу найближчим часом все-таки пропонуватимуть зміни, які напрацювали разом зі студентами. Наразі вони зареєстрували відповідний законопроект 5612.

Про це йдеться на сторінках щотижневика Волинські Новини (№ 48).

800 гривень на виживання – і тих з 2017 року в студентів може не бути

Трохи більш як 800 гривень – таку стипендію отримують більшість тих, хто вчиться у вишах, а це майже вдвічі менше, ніж встановлений державою прожитковий мінімум.

Першокурсниця Надія Філяс – жителька Львівської області. Вчиться у Луцькому національному технічному університеті на державній формі навчання, живе в гуртожитку та отримує стипендію. Розповідає: щомісячні нарахування від держави – це засіб для життя, бо дівчина з багатодітної сім’ї: крім неї, є ще двоє молодших дітей і старша сестра.

«Хотіла вчитися у Львові, але вийшло так, що вступила на державне в ЛНТУ. І ми з мамою вирішили, що краще вчитися на державній формі, ніж на контракті, – каже Надія. – Отримую стипендію і сподіваюся, що після сесії буду її отримувати, бо до цього прагну і старанно навчаюся. 835 гривень – це кошти, на які я виживаю».
 
DSC_0930w.JPG
Доводиться економити на всьому, додає Надія. Каже: купує дешевші продукти, відмовляє собі у ласощах і не відвідує дискотеки чи будь-які інші розважальні заходи.

«Студенти – це люди, які сплять і їдять один раз на тиждень, – сміється дівчина. – Якщо вибирати між тим, що тобі треба видрукувати для навчання, і хлібом, то я виберу навчання».

Голова студради факультету іноземної філології Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки Ірина Луцьків каже, що, крім стипендії, отримує ще трохи грошей від батьків – дівчина веде активне студентське життя, тому витрачає трохи більше, ніж їй може нарахувати держава.

«Маю ліміт на день – 35 гривень. Це стільки, скільки можу витратити, і ні копійки більше. Багато грошей іде на книжки, на ксерокопії потрібних навчальних матеріалів, на проїзд... Я живу на стипендію. І якщо лишусь без неї, то мої батьки будуть думати, де додатково взяти 800 гривень для мене», – розповідає Ірина.

За словами студентів, на державну форму навчання найбільше намагаються вступити абітурієнти, чиї сім’ї відчувають певну скруту у фінансах. Адже віддавати щороку кілька тисяч гривень за навчання дитини не всі батьки можуть собі дозволити. Студенти намагаються старанно вчитися, аби нарахування стипендії не припинялося. Додають: стипендія – це перші гроші, які вони самостійно «заробляють» та вчаться економно витрачати, проте замість того, аби стимулювати спудеїв, держава позбавляє їх будь-якої мотивації.
 
01w.JPG
Замість пар молодь буде змушена шукати підробітки

Новий закон збільшує стипендії, але разом із тим змінює систему їх нарахування. До кінця цього року діє норма закону «Про вищу освіту», яка передбачає нарахування стипендій не більш як 75% з усіх студентів, які навчаються на державній формі. А в разі, якщо президент підпише новий законопроект, кількість тих, хто отримуватиме нарахування, визначатимуть у «ручному режимі» – урядом.

У бюджеті-2017 студентам виділять лише 4 мільярди гривень – 2 мільярди на академічну стипендію, які не перекривають потреби навіть 45% студентів-державників, і 2 мільярди на соціальні стипендії. Крім того, в нарахуванні академічних стипендій змінилися умови.
 
03w.JPG


«Академічні стипендії надають студентам, які досягли значних успіхів у навчанні, та/або, згідно з критеріями, встановленими Кабміном. Частку студентів, які мають право на отримання академічних стипендій, встановлюють у навчальному закладі в межах визначеного Кабміном загального відсотка студентів, які мають право на отримання академічної стипендії та стипендіального фонду», – йдеться у законопроекті.

«Мене дуже злякало, що з трьох студентів, які вчаться на державній формі, стипендію отримуватиме тільки одна людина. Це несправедливо», – каже третьокурсниця Василина Дунь.

Крім того, на стипендію впливатимуть не тільки оцінки за екзамени, а й за заліки. Тобто викладач із фізкультури або соціології зможе вплинути на те, чи отримуватиме студент-математик стипендію.

«Це абсурд! Навіщо враховувати заліки, якщо є екзамени? У нас є непрофільні предмети для загального розвитку, наприклад, культурологія чи соціологія, чому вони мають впливати на те, чи отримуватиму я стипендію? Цей новий закон – як грім із ясного неба. Ми знали, що будуть скорочувати стипендії, але щоб настільки! – обурюється Ірина Луцьків. – Нас ніхто не інформував про те, що ми можемо лишитись без стипендій. Дізналися про це все у жовтні, а спохопилися у листопаді, коли з’ясували, які умови нам пропонують. Страшно те, який малий відсоток студентів отримуватиме стипендії, мало того, кількість стипендіатів вираховуватиме Кабмін. На жаль, у нас немає довіри до міністрів, тим більше, вони хочуть розподіляти стипендії».

Додає: оскільки стипендія – головна мотивація навчатися краще, то після підписання законопроекту студенти-державники, які лишаться без стипендій, підуть працювати замість того, щоб відвідувати пари.
 
DSC_0965w.JPG
«У нас, студентів-мовників, є можливість влаштуватися на роботу ще під час навчання. Наш рівень анг­лійської – вищий від середнього, і цього достатньо, аби знайти роботу й отримувати приблизно чотири тисячі гривень. Тоді нащо вчитися?» – каже студентка факультету іноземної філології СНУ Ірина Луцьків.

Крім того, з набуттям чинності закону зникне норма про прирівнювання розміру мінімальної академічної стипендії до розміру прожиткового мінімуму, а також норма про право студентів на отримання інших стипендій, призначених фізичними (юридичними) особами, та персональних стипендій вищих навчальних закладів.

Законопроект щодо стипендій – антисоціальний та антигуманний

Народний депутат від партії «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» Ірина Констанкевич зініціювала обговорення законопроекту із волинськими студентами. Зок­рема, в Луцькому національному технічному університеті під час студентського форуму спудеї з двох найбільших вишів Волині – ЛНТУ і Східноєвпропейського національного університету ім. Лесі Українки – мали можливість висловити думки та побажання щодо змін у законопроекті. Узагальнені пропозиції студентства ляжуть в основу законопроекту, який депутати-укропівці внесуть до парламенту. Для його підготовки створено робочу групу Громадсько-експертної ради з питань освіти партії УКРОП.
 
02w.JPG
Ірина Констанкевич розповідає, що передумовою для такого законопроекту, який є наразі, стали результати опитування на одному з інтернет-ресурсів, автори якого на основі думки лише 700 студентів і зробили висновок, що стипендія допомагає вижити 25% респондентів. Тож на основі цієї інформації чиновники й розробили новий законопроект, який суттєво скорочуватиме кількість тих, кому виділятимуть гроші з держбюджету як винагороду за високі результати у навчанні.

«Наші чиновники кажуть, що стипендії вже не стимулюють студента до навчання, до саморозвитку, не виховують в них активність, – розповідає народний депутат. – Вони визначили, що в 2017 році стипендії будуть отримувати лише 40% студентів. А якщо в 2018 році у бюджеті не буде грошей, то Кабінет Міністрів визначить, що стипендії будуть отримувати лише 25%. Тобто закон студентів не захищає».

Крім того, в законопроекті немає чіткого визначення розміру майбутньої стипендії. Тобто залежно від того, скільки грошей виділить Кабінет Міністрів, їх будуть розподіляти між студентами. Попередньо визначили розмір стипендії у 1100 гривень, відмінникам – 1400. Максимальний розмір соціальної стипендії для студентів-сиріт, позбавлених батьківського піклування, становитиме близько 2000 тисяч гривень. Та найцікавіший момент – те, що закон вступить у дію з 1 січня 2017 року.

«Студенти не знають, що на них чекає після цьогорічної зимової сесії. Бо якщо президент підпише цей закон, то вже після складання сесії за перший семестр стипендіатів стане рівно наполовину менше, ніж є зараз. Якщо зараз стипендію отримують 75% студентів державної форми навчання, то вже наступного року це може бути 40%. Це буде зовсім інший обсяг коштів, – розповідає Ірина Мирославівна. – Цей законопроект стосується не лише студентів, але й пенсіонерів і пільговиків. Його вже назвали антисоціальним та антигуманним, адже він заморожує виплати пенсій, стипендій. Уся соціалка схована в цьому законопроекті».

Насамкінець

Разом з Іриною Констанкевич студенти напрацювали зміни до закону. Зокрема, вони кажуть, що право на стипендії мають отримати і ті, хто вчиться на платній формі.

«У мене багато друзів, які вчаться на контракті, проте мають дуже хороші оцінки. Якщо вони матимуть право на стипендію, то успішність в університетах значно виросте – буде конкуренція», – каже Ірина Луцьків.

Також студенти хочуть, аби кількість тих, хто отримуватиме стипендію, не була меншою, ніж 2/3, та щоб стипендія на одну людину була визначена лише одна – або академічна, або соціальна. Адже буде несправедливо, якщо один студент отримуватиме 1400 гривень академічної стипендії і 2000 соціальної. І найголовніше: вони проти того, щоб зміни у системі нарахування стипендій вводили посередні навчального року.

«Законопроект, який хоче зініціювати Ірина Констанкевич, враховує наші думки й орієнтується на наші побажання. Ми хочемо долучитися до написання або редагування цього законопроекту», – каже Ірина Луцьків.

Уже зараз студенти налаштовані рішуче і в разі, якщо президент підпише законопроект без правок і змін, обіцяють вдатися до активних дій.

 

http://www.volynnews.com/news/authority/derzhavna-ekonomiia-u-studentiv-khochut-zabraty-stypendiyi/

  • Відповідей 107
  • Створено
  • Остання відповідь
Опубліковано
2 минуты назад, difoto сказал:

Блін... Думав шось написати, але побачив Констанкевич. Расходімся.

Взнав про це з ВН, тому копіпаста звідти.

Опубліковано
7 хвилин тому, Mila_guko сказано:

Правильно, давно пора, все одно вони ті стипендії пропивають в барах і нічних клубах.

Цілий місяць гудять! На такі-то гроші!

Опубліковано
Только что, Mila_guko сказал:

Правильно, давно пора, все одно вони ті стипендії пропивають в барах і нічних клубах.

А про бари і нічні клуби подумали? Як їм тепер виживати?

Опубліковано

В мене, звичайно, своя точка зору, але... освіта, набута нахаляву, та ще й з стипендією - це дічь! 

І не більше, ніж куплені дипломи - з одногу боку бездарі, які отримують корочку за рахунок платників податків, з іншого ті, кому ту корочку купляє тато.

Цей законопроект популістичний трошкі більше, ніж повністю. Дбаєш за студентів - придумай закон, що вмотивовує вчитись, а не отримувати стипендію!

Вчора старша дочка отримала диплом. Останні п'ять років працював, щоб оплачувати її навчання. Зараз вона шість років свого навчання може перебити своїми трьома місячними зарплатами. На меншу такі самі плани.

Опубліковано
23 хвилин тому, Mila_guko сказано:

Правильно, давно пора, все одно вони ті стипендії пропивають в барах і нічних клубах.

А яким, перепрошую, боком вас гребе, де хто і що пропиває.

Стипендія - винагорода за хороше навчання. (майже відмінне навчання).  І це - особиста справа кожного куди і на що її витрачати!

Заробив стипендію - хай тратить на свій розсуд.

 

 

Законопроект був не такий однозначний. Мова йшла про стипендію, якраз таки за відмінне навчання.  Бачив по ТВ сюжет ще на початку осені.

 

 

Опубліковано

А це, власне, законопроект.

Ось  

26. У Законі України "Про вищу освіту" (Відомості Верховної Ради України, 2014 р., N 37 - 38, ст. 2004):

1) у статті 62:

частину другу після слів "право на отримання" доповнити словами "академічних та соціальних";

частину четверту викласти в такій редакції:

"4. Соціальні стипендії надаються студентам (курсантам) вищого навчального закладу, виходячи з рівня доходу сім'ї та успіхів у навчанні, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Студенти (курсанти) вищого навчального закладу з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також студенти (курсанти) вищого навчального закладу, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків, мають гарантоване право на виплату соціальної стипендії.

Академічні стипендії надаються особам, які досягли значних успіхів у навчанні та/або науковій діяльності згідно з критеріями, встановленими Кабінетом Міністрів України. Частка студентів (курсантів), які мають право на отримання академічних стипендій, встановлюється вченою радою вищого навчального закладу у межах визначеного Кабінетом Міністрів України загального відсотка студентів (курсантів), які мають право на отримання академічних стипендій, та стипендіального фонду.";

частину шосту викласти в такій редакції:

"6. Для студентів (курсантів), які навчаються за гостродефіцитними спеціальностями (спеціалізаціями) (в галузях знань "Освіта", "Математичні, природничі та технічні науки"), може встановлюватися підвищений розмір академічної стипендії.";

частини сьому і восьму виключити;**

2) у розділі XV "Прикінцеві та перехідні положення":

підпункт 6 пункту 2 викласти в такій редакції:

"6) вищі навчальні заклади I рівня акредитації, які до 1 серпня 2017 року не отримали ліцензію на підготовку освітнього ступеня бакалавра, будуть віднесені до системи професійно-технічної освіти;";

підпункт 2 пункту 5 виключити.

Hide  

В мене до цього одне питання: що значить "які досягли значних успіхів у навчанні та/або науковій діяльності згідно з критеріями, встановленими Кабінетом Міністрів України"? 

Які такі критерії цих "значних успіхів" ?

 

**Виключили ось це:

 

Цитувати

7) користування виробничою, культурно-освітньою, побутовою, оздоровчою базами вищого навчального закладу у порядку, передбаченому статутом вищого навчального закладу;

8) забезпечення гуртожитком на строк навчання у порядку, встановленому законодавством;

 

 

Опубліковано
10 minutes ago, Zheny@ said:

 

Які такі критерії цих "значних успіхів" ?

 

Тут головне оце "у межах визначеного Кабінетом Міністрів України загального відсотка студентів".

 

І взагалі, не розумієш ти мудрості наших реформ. Це як і з харчуванням учнів молодших класів.

 

 

Опубліковано
10 хвилин тому, yu2007 сказано:

не розумієш ти мудрості наших реформ.

"Вам не понять всю глубину наших глубин!" © Якесь кіно.

Опубліковано
28 минут назад, Zheny@ сказал:

"Вам не понять всю глубину наших глубин!" © Якесь кіно.

Це з фільма "ДМБ"

Опубліковано

І шо тут? хай на роботу ідуть! я вчився на платному і працював... нічого не помер!  заробляв як на навчання так і для своїх потреб. 

Я проти стипендій та проти державного навчання! знаючи які "бездарі" вчились на державному, поступили завдяки пільг а самі "дуби" і замість того займали місце дітей, які дійсно розумні та прагнуть до навчання!

П.С. тай взагалі тема вищої освіти на Україні дуже і дуже делікатна...

Опубліковано

багато хто вчиться на державному.а по професії не йде робити.

треба робити так.вчишся 4-5 роки на державному після навчання маеш відробити по спеціальності паро років.нехочеш робити верни грощі за навчання.

Опубліковано

Нарешті! 

 

Безкоштовною має бути лиш базова освіта.

 

Сподіваюсь, що хоч відсоток тих хто розуміє для чого вони навчаються збільшиться, а виходить що в нас не освіта, а продовження дитинства. Дитьо переважно закінчує вуз з рожевими ілюзіями про себе, що вони афігенні спеціалісти, при цьому ще палець об палець не вдаривши.

Опубліковано
1 хвилина тому, halcogen сказано:

Відробити хочу, але де держава стільки місць знайде. Куди пристроїти стільки істориків, філологів, математиків, економістів і юристів?

Які ще "на зло" добре вчаться))))))))))

Нарід! Верстатник ЧПУ, зарплата від 10кгрн. - немає кому працювати!

Опубліковано
1 минуту назад, Ukrainec сказал:

Нарід! Верстатник КПУ зарплата від 10кгрн. немаэ кому працювати

В тому в нас і проблема вищої освіти, що плодять нікому непотрібних спеціалістів. а на затребувані спеціальності не вчать. Міносвіти має давати держзамовлення на професії, які потребує ринок праці.

Опубліковано
4 хвилин тому, Ukrainec сказано:

Які ще на зло добре вчаться))))))))))

Нарід! Верстатник ЧПУ, зарплата від 10кгрн. - немає кому працювати!

для цього не треба вища освіта

Опубліковано
2 минуты назад, alexvvv сказал:

для цього не треба вища освіта

Та сама проблема і в професійно-технічної освіти

Опубліковано

 

ІМХО: Стипендія має бути не державною, а комерційною.

Наприклад треба підприємству 10 спеціалістів то воно фінансує той чи інший ВУЗ. ВУЗ по жорстиким критеріям в свою чергу вже вирішує кому стипендію дати і кого підтримати. Студент в свою чергу при умові надання пропозиції на отримання стипендії укладає контракт з майбутнім роботодавцем: 1) або стипендія і перспектива працевлаштування, 2) або вчися за свої і нікому ніц не винен, по закінченню йдеш з миром на всі 4сторони. Не набралося 10ти стипендіатів, ну що тут зробиш, не "баранам" же її просто так роздати?

Під час навчання роботодавець на всіх етапах контролює процес навчання, або не контролює і покладається на ВУЗ, про те якщо людина після навчання виявилася "бараном", ВУЗ виплачує грошову компенсацію (перше актуальніше).

Як результат: ВУЗи зацікавлені, бо мають грошові надходження, студенти бо більшість матимуть роботу, роботодавці зацікавлені, бо мають спеціалістів, держава зацікавлена бо на всіх етапах отримує податки.

Опубліковано
4 хвилин тому, Ukrainec сказано:

ІМХО: Стипендія має бути не державною, а комерційною.

для обдарованих дітей має бути і державна також

Опубліковано
Щойно, alexvvv сказано:

для обдарованих дітей має бути і державна також

Обдарований - нікому не потрібний?! Це якось не посучасному?! Нє?

 

Вон Муха по центру ходить, талантіще!

Опубліковано
2 хвилин тому, Ukrainec сказано:

Обдарований - нікому не потрібний?! Це якось не посучасному?! Нє?

 

Вон Муха по центру ходить, талантіще!

Наприклад комерційним структурам не дуже потрібні мовознавці, що займаються українською мовою, а державі потрібні для розвитку державної мови, випуску різного роду словників і тд.

Опубліковано
Щойно, Ukrainec сказано:

Обдарований - нікому не потрібний?! Це якось не посучасному?! Нє?

 

Вон Муха по центру ходить, талантіще!

 

Ну, насправді в нас така школа, що дійсно бувають обдаровані діти з дуже поганими атестатами. І деякі з них лише в ВУЗах себе знаходять.

А бувають і тупі мажори з золотими медаями...

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.



×
×
  • Створити...