Перейти до змісту

Загинув хлопець, а вбивця на волі. Слідство навмисно затягується...


Grey

Рекомендовані повідомлення

  • Відповідей 67
  • Створено
  • Остання відповідь
Опубліковано

Загальні засади суду присяжних в Україні

Кількісний склад суддів та їх відбір

Суд присяжних в Україні складається з 3 присяжних засідателей та 2 професійних суддів, що є найменшою кількістю в міжнародній практиці. Присяжні обраються автоматизованою системою документообігу суду з списку кандидатів на присяжних, список яких застверджується місцевим самоврядуванням.

м-да... АЖ 3 людини! А я про якісь 12 кажу... В цьому гондурасі, виявляється, навіть суд присяжних не людський... Перейняли, називається, досвід цивілізованих країн...

Хоча, схоже, і те вже добре...

Суд присяжних – об’єктивний та неупереджений?

Ось уже майже рік, як в Україні діє суд присяжних, який, за задумом авторів нового Кримінально-процесуального кодексу, має внести прозорість і чесність у судовий процес і підвищити довіру громадян до судової системи. Чи вдалося досягнути бажаної мети, «Вісник» намагався з’ясувати цього тижня.

Дебати з приводу об’єктивності та неупередженості суду присяжних точаться в усьому світі не одне століття. Так уже склалося історично, що суд присяжних неодноразово виправдовував винних і засуджував абсолютно непричетних до справи людей. Утім, аналогічний закид часто лунає і на адресу професійних суддів, які, звершуючи правосуддя, дивним чином забувають про його основні постулати – чесність та неупередженість.

Перший прецедент зі знаком плюс

Уперше виправдувальний вирок для обвинуваченого українські присяжні винесли буквально тиждень тому. 30 жовтня два бібліотекарі і вихователька дитсадка разом із суддями райсуду міста Сум не визнали 20-річного Олександра Бондаренка вбивцею двох односельчанок, пишуть «Вести».

У ніч на 2 жовтня 2012 року в селі Стецьківка Сумського району грабіжники вбили двох пенсіонерок. На допит викликали чи не все село, в результаті слідчі зупинилися на різноробочому Бондаренкові. Через день після допиту з’явилася його явка із зізнанням, а пізніше і докази – недопалок зі слиною хлопця, знайдений нібито на місці злочину, і пара шкарпеток зі слідами запеченої крові вбитих.

Для розгляду справи юнак затребував суд присяжних. Присяжними стали дві бібліотекарки і вихователька дитячого садочка. «На суді я відразу заявив, що явку із зізнанням із мене вибили. З райвідділу повезли мене на наш комбікормовий завод, де у одному з приміщень влаштували катівню – били струмом від оголеного дроту, душили протигазом із закритим патроном. Я не витримав і все написав під диктовку», – розповів обвинувачений.

У справі суд виявив велику кількість «нестикувань». Наприклад, коли вбили бабусь, на місці цілий день працювала група експертів-криміналістів, однак, недопалка вони не знайшли. І тільки через тиждень, уже під час відтворення, недопалок зі слиною обвинуваченого з’явився на місці події.

У суді було доведено, що його туди підкинули співробітники міліції. Знайшлися і свідки, які бачили, як хлопця заводили на завод, а експерт підтвердив наявність тортур. Не прийняв суд до уваги і шкарпетки з кров’ю убитих – вони були вилучені без понятих, та й у документах фігурує різний колір і матеріал. У підсумку судді і присяжні виправдали Бондаренка, який провів у СІЗО 1 рік і 20 днів, і постановили відпустити прямо в залі суду. Прокуратура Сум, яка вимагала для Бондаренка 15 років в’язниці, має намір подавати апеляцію.

Як же тлумачити вирок присяжних у цій справі? Очевидно лише одне – сторона обвинувачення не спромоглася чи то надати вичерпні докази вини Олександра, чи то чинити тиск на присяжних, аби ті засудили хлопця. Троє жінок не побоялися слідувати законам логіки та здорового глузду і виправдали людину, яка за інших обставин могла б сконати у в’язниці.

1383826510_3.jpg

Механізм відбору

Суд присяжних в Україні складається з 3 присяжних засідателів та 2 професійних суддів, що є найменшою кількістю в міжнародній практиці. Списки присяжних формують органи місцевого самоврядування у порядку, передбаченому Законом України «Про судоустрій і статус суддів». Територіальне управління Державної судової адміністрації, яке займається забезпеченням діяльності судів, формує списки присяжних і подає до місцевих рад, які їх потім затверджують. Такі списки є і в Автозаводському та Крюківському районах міста, які підготували до набуття чинності нового КПК.

Тож для судового розгляду автоматизована система документообігу суду обирає сімох присяжних серед осіб, які внесені у вищезгадані списки. Після цього присяжний під розписку отримує виклик у суд не пізніше ніж за 5 днів до засідання. У виклику вказують день, час та місце проведення судового засідання, права та обов’язки присяжного, перелік вимог до нього і так далі. На підставі цього письмового виклику роботодавець зобов’язаний звільнити присяжного від роботи на час виконання обов’язків у судовому засіданні. Відмова роботодавця розцінюється як неповага до суду і передбачає адмінштраф 85-136 грн. Ухилення присяжного від явки у суд коштує недешево – від 340 до 1700 грн.

Наталя Бражник, заступник керівника апарату Автозаводського районного суду:

– Стаття 31 нового кодексу передбачає, що суд присяжних застосовуваний не за всіма категоріями справ. Він може розглядати справу суду першої інстанції, якщо за вчинення злочину, в якому обвинувачується підсудний, передбачено покарання у вигляд довічного ув’язнення. До речі, сам обвинувачений має подати клопотання про розгляд його справи судом присяжних. До складу такого суду входять два професійні судді і троє присяжних. Протягом року дії нового КПК у нашому суді не розглядалися справи із залученням присяжних, тобто ніхто з обвинувачених не заявляв відповідне клопотання. На мою думку, майбутнє саме за судом присяжних, оскільки під час підготовки проекту Кримінально-процесуального кодексу документ отримав оцінку Венеціанської комісії, що говорить про наше наближення до європейських стандартів судочинства. Як суд присяжних приживеться в Україні, покаже час. За рік, що минув із початку дії КПК, прецедентів із залученням присяжних досить небагато. Звісно, до річниці введення нового кодексу буде проведене певне узагальнення, яке дозволить відстежити реальну картину. Щодо кількості присяжних, моя думка така: 3 осіб достатньо, аби вирок суду був об’єктивним та неупередженим. Тим більше, що Закон передбачає для присяжних, як і для суддів, можливість заявляти відвід або брати самовідвід. Втім, достеменно судити щодо кількості присяжних в Україні (у порівнянні з іншими світовими системами судочинства) ми поки що не можемо, адже маємо замало напрацьованої практики. Існує думка, що покладатися на рішення звичайних людей не є правильно саме через нестачу юридичної грамотності. Однак можу сказати, що подекуди наші вчителі, вихователі або представники інших неюридичних професій демонструють більше знань та бажання розібратися у справі, ніж випускники юридичних вишів. Багато що залежить від самих людей, яких система обирає присяжними, їхнього ставлення до покладених на них законом обов’язків. Адже часу, який передбачено на вивчення матеріалів справи, ознайомлення із законодавчою базою, що регулює ті чи інші правопорушення, вони мають удосталь.

Суд над марокканцем

Володимир Пилипенко, народний депутат України, про подорож до США та участь у судовому засіданні (для www.pravda.com.ua):

– …Мені довелось спостерігати процес відбору шести присяжних для розгляду цивільної справи. Суддя почергово піднімала кожного кандидата (а їх було близько 40) та ставила одні й ті ж запитання: де особа народилась, де проживає, склад сім’ї, вподобання тощо. Ставилось навіть запитання, чи зареєстрована особа у соціальних мережах. Усі питання переслідували одну мету – дати можливість адвокатам прийняти рішення щодо вибору конкретних присяжних, які згодом зможуть оцінити їх докази та постановити рішення. Тих, кого відхилили, просили прийти ще раз наступного дня і пройти знову цю ж процедуру, але вже для іншого процесу. ‹…› Ті ж, кого обрали присяжними у справі, розпочинали нове життя – після складення присяги вони повинні обмежити себе у спілкуванні з навколишніми, щоб не створити для себе хибне уявлення про обставини справи, звести до мінімуму читання газет, перегляд телепередач, не користуватись Інтернетом. Порушення цих правил може призвести до недотримання права особи на справедливий суд. Як наслідок – кримінальна відповідальність, до якої може бути притягнено присяжного.

Честь бути присяжним

Цікаво, що вперше з часу запровадження нового КПК судом присяжних скористався громадянин… Марокко. 30 квітня 2013 року в Україні розпочалися слухання у справі 27-річного марокканця, якого звинувачують у навмисному вбивстві відомого львівського лікаря-травматолога Леона Фрайфельда. Обвинувачений у справі особисто виявив бажання, щоб його справа слухалася за участі присяжних. Під час цього судового засідання із затвердженого списку методом довільного вибору було обрано присяжних у справі – трьох жінок, які були присутні на засіданні разом із двома професійними суддями.

Наталя Істоміна

----------------------------------------------

:_09:тільки зараз помітив - а чому тема в "Пошук/замовлення"?

  • 1 місяць потому...
  • 1 місяць потому...
Опубліковано

Вчора був вирок суду - 3 роки умовно...

Як вам?..

У вироці зазначено, що вбивця

1) прийшов з повинною і в усьому зізнався (після того, як сім'я загиблого подала заяву, за камерами спостереження дізналися номер машини, кому належить, знайшли і слідчий викликав до міліції);

2) надав медичну допомогу (не дочекавшися швидкої, а побачивши, що приїхала служба охорони, винуватий і свідки сіли в машину і навтьоки - теж з камери спостереження видно);

3) сприяв слідству (цікаво як? Платив направо і наліво?);

4) визнав свою вину і розкаявся ( стояв зі свідками своїми друзями під будівлею суду і сміявся, щось обговорюючи, в той час, як за 3-5метрів стояла вбита горем мати померлого).

А прокурор себе вела, як адвокат обвинуваченого - жодних заперечень, з усім згідна, усе на розгляд суду і т.д.

Отака у нас справедливість....

Хай береже вас Бог від таких ситуацій, таких людей, слідчих, прокурорів і суддів!

Опубліковано

800px-David_Diptych_The_Judgment_of_Cambyses.jpg

Суд Камбіса

Сісамна, який був царським суддею, цар Камбіс, через те, що він брав хабарі і виніс несправедливе рішення, наказав зарізати, здерти з нього шкіру з голови до ніг, а потім, коли його так обдерли, з його шкіри понарізували ремені і натягли їх на крісло, на якому сидів Сісамн і правив суд, і, коли їх натягли, Дарій замість Сісамна, якого він наказав убити й обідрати, призначив суддею його сина і наказав йому не забувати, на якому кріслі він сидить і судить
Опубліковано

все ясно, як я і казав буде умовний термін. Звязки і гроші все вирішили, оскаржувати немає сенсу, бо певно жоден суддя в Україні за "просто так" не дасть тут реальний срок за скоєний злочин. То не та справа де варто тягатись проти системи...

А прокурор себе вела

Багато людей в нас знають що це за прокурор, тут ноу комментс

Опубліковано

тягатись варто! залучіть медіа довашої проблеми і подавайте апеляцю, пишіть скаргу на прокуратуру

Опубліковано

все ясно, як я і казав буде умовний термін. Звязки і гроші все вирішили, оскаржувати немає сенсу, бо певно жоден суддя в Україні за "просто так" не дасть тут реальний срок за скоєний злочин. То не та справа де варто тягатись проти системи...

А прокурор себе вела

Багато людей в нас знають що це за прокурор, тут ноу комментс

варто!!!! чим вище по системі стукати, тим все складніше спустити на самотЬок

Опубліковано

всё ясно. Сыночек барчук вышел сухим из воды. Желаю гражданского самосуда парнишке, дабы без свидетелей его, ночкой. Пусть теперь ссыт и оглядывается

Опубліковано

Ну от, не треба нікому нічого пояснювати, щодо прокурора і зв'язків винуватого. Всі і так все знають. Місто в нас не таке вже і велике. І про "можливості" тих, хто при владі теж усім все відомо. Варто тільки пам'ятати, що за все в житті прийдеться відповісти (тільки ніхто не знає, коли і як).

Опубліковано

Пікетувальників до прокуратури з вимогами, поки жар не стух. Прикро коли законі методи нехтуються самими законовиконавцями.

Опубліковано

продовжуйте боротись, не дайте їм замяти це все, Навіть в Росії схожа справа була Мірзаев чемпіон світу, тобто людина яка представляла країну, а отже мала право на помякшуючі обставини, сів а тут, сили вам

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.


Hosting Ukraine
AliExpress WW


×
×
  • Створити...