Перейти до змісту

Книга "Про Луцьк"


Otto Kreer

Рекомендовані повідомлення

Цікаво, але для "пізнавально" не вистачає переладу. :(

І ще - попрошу 65-67-мий джипеги в хорошій якості викласти в Мапи Луцька. ;)

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Переклад можна зробити. Власне назва цієї книги перекладається "Пыль Луцка", якщо звичайно я правильно переклала, але згадуючи історію все ж таки знаходжу цю назву логічною...

з цієї книги одна світлина, що вже повторювала декілька раз у форумі, але доздвольте все ж таки задати заитання щодо неї. Це спроруда коло 1-ї школи (Б. Хмельницького 6), чи можливо її вже не має у Луцьку??

ev49.jpg

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Це спроруда коло 1-ї школи (Б. Хмельницького 6), чи можливо її вже не має у Луцьку??

Є і, наскільки я розумію, успішно функціонує - недавно ремонт фасаду зробили.

Зараз це (хай підправлять знаючі) Єврейський культурний центр.

upd. тут пише що це Хесед Ошер, благодійний фонд, ВФ

nushka, з почином!

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

з цієї книги одна світлина, що вже повторювала декілька раз у форумі, але доздвольте все ж таки задати заитання щодо неї. Це спроруда коло 1-ї школи (Б. Хмельницького 6), чи можливо її вже не має у Луцьку??

Споруда на місці, зараз зовнішній ремонт робиться. Ось мені цікава думка Котика та Ромека на рахунок аутентичності цього ремонту :D

post-1719-0-92455500-1291038930_thumb.jp

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

шановна громадо! ви помиляєтеся з індентифікацією будинку. я вже писав повідомлення, що фото цього будинку є, власне, єдиною поки що відомою фотографією цієї вулиці. це вулиця Вольності за Польщі, а зараз це вулиця Романюка. Будинок і досі стоїть. Ось підтвердження (фото зроблено з Зосі):

post-3831-0-29342200-1291042547_thumb.jp

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

на рахунок аутентичності ремонту будівлі на Хмельницького 6 можете не сумніватися)

ремонт спеціально й робився з врахуванням старих креслень будівлі, а страрожили загалом пам'ятають цей будинок у 4 кольорах (у яких саме - вже не пригадаю). Наскільки мені відомо, то саме ця споруда свого часу була Раввінатом.

а Талмуд Тора (фото з Зосі), або ж хедер (єврейська школа) наскільки я знала(або ж так вважала, а справді це все таки Талмуд Тора) - трошки менша копія Раввінату. Знаю, що ще була синагога на місці фонтану навпроти головного корпусу ВНУ, але фотографій чи малюнків не зберіглося.

Ще, дозвольте зробити 2 зауваження:

1) не знаю наскільки правильно називати будівлю на Хмельницького - Хесед Ошер, бо це справді лише фонд, а цей фонд функціонує у Волинській релігіозній громаді прогресивного іудаїзму(що розташована саме у цій будівлі);

2) у самому першому повідомленні теми - фото книги, і назва верх ногами сфоткана (без образ, ви ж не знали smile3.gif))

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

]1) не знаю наскільки правильно називати будівлю на Хмельницького - Хесед Ошер, бо це справді лише фонд, а цей фонд функціонує у Волинській релігіозній громаді прогресивного іудаїзму(що розташована саме у цій будівлі)

щось я трохи заплутався...

Я знаю, що є Волинський єврейський общинний центр ім. Долинського. Волинська релігійна громада прогресивного іудаїзму - це ж мабуть, інше, так? Бо то центр, а то громада. А ще якусь назву чув, де фігурує слово "Луцьк". ОТже три різні речі: центр, громада і "...Луцьк...". Але все воно в одному будинку, так? А Хесед Ошер - це лише частина будинку на Хмельницького, бо це тільки фонд, тобто частина центру, а будинок займає весь центр. Наскільки здогадуюся, Волинська громада ПІ повинна мати представництва (чи як це називається) не тільки в Луцьку. Отже будинок - то лише частина ВОлинської громади ПІ, тобто центр ім. Долинського. Все правильно?

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

так, ви цілком праві))))

це справді Волинський єврейський обищинний центр ім. Долинського, і Хесед Ошер це лише частина будинку на Хмельницького з яким центр функціонує як одне ціле, і одне без одного ніяк))

чесно, Ви мене теж трошки заплутали, хоча я сама працюю у цьому центрі і мала б це знати як ніхто)))

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

ахах)) мені ще цікаво, чи є якесь утворення, де в назві фігурує слово "Луцьк"? А то буду колись з кимось розмовляти, і скажуть, що я неграмотний. ))

До речі, а ось і розширена анотація, чи то пак відгук до обговорюваної книги.

A few months ago a valuable book named SEYFER LUTSK [The Book of Lutsk *] was published in Tel Aviv by our countrymen in Israel with the cooperation and help of people of our town from all over the world. Nevertheless, I think that my brochure will serve a purpose, for no matter how much is written about the khurbm ['the Shoa'], there will always remain much more to tell of the horror and hell that was inflicted on the victims by the Nazis and their allies.

If we compare SEYFER LUTSK to a makhzer ('a compendious high-holidays prayerbook'), then...

ну і далі за текстом...

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Цікава деталь. Автор пише: "You will find the former Great Synagogue, the study house, the Talmud Tora, the former Jewish High School and the Jewish hospital in the same places as before" Потім він пише: "Kroynshteyn's Wall is still there, as are Petits's Mill, Shnayder's Brewery and Fridman's Mill" - а що це за така стіна Кронштейнів (луцькі бізнесмени зламу ХІХ-ХХ ст.) і млини Петіта та Фрідмана? Я про таке ніколи не чув.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

ахах)) мені ще цікаво, чи є якесь утворення, де в назві фігурує слово "Луцьк"?

Хесед Ошер - рівненська філія у Луцьку ;)

Із книгою "Был город под названием Луцк" я знайома, але чомусь не подумала що це власне книга запропонована Otto Kreer... чи можливо різні? ... я не впевнена що ми говоримо про одну й ту саму книгу, але й заперечувати Вам не можу...

будинок Кронштейнів - це нинішнє мед.училище.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

будинок Кронштейнів - це нинішнє мед.училище.

і не тільки. ще кілька є. але ж там якась стіна...

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

2) у самому першому повідомленні теми - фото книги, і назва верх ногами сфоткана (без образ, ви ж не знали ))

хм.. Так що вона читається ззаду наперед? Ладно справа наліво, але щоб ще й ззаду наперед!?.. Оо

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

доречі у книзі також є ляп з фото жіночої гімназії - у книзі воно "зеркальне"

ось так воно у книзі

ac65bd4df7b3.jpg

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

на рахунок аутентичності ремонту будівлі на Хмельницького 6 можете не сумніватися)

ремонт спеціально й робився з врахуванням старих креслень будівлі, а страрожили загалом пам'ятають цей будинок у 4 кольорах (у яких саме - вже не пригадаю). Наскільки мені відомо, то саме ця споруда свого часу була Раввінатом.

а Талмуд Тора (фото з Зосі), або ж хедер (єврейська школа) наскільки я знала(або ж так вважала, а справді це все таки Талмуд Тора) - трошки менша копія Раввінату. Знаю, що ще була синагога на місці фонтану навпроти головного корпусу ВНУ, але фотографій чи малюнків не зберіглося.

Ще, дозвольте зробити 2 зауваження:

1) не знаю наскільки правильно називати будівлю на Хмельницького - Хесед Ошер, бо це справді лише фонд, а цей фонд функціонує у Волинській релігіозній громаді прогресивного іудаїзму(що розташована саме у цій будівлі);

2) у самому першому повідомленні теми - фото книги, і назва верх ногами сфоткана (без образ, ви ж не знали smile3.gif))

во первых в здании на Б Хмельницкого не мог находится раввинат....это здание (еврейская Гмина) имело несколько другое предназначение,....больше как культурное общество, где проводились концерты, литературные вечера..собирались богатые люди ..по типу бизнес клуба.....(в книге есть фото афиш с приглашением на подобные мероприятия...с указанием места проведения в здании Гмины),...а раввинат -это высший еврейский религиозный суд с совсем другими понятиями и родом деятельности

во вторых...Хесед Ошер-это отдельно фукционирующая организация, которая входит в структуру Джоит...для простоты восприятия...еврейский красный крест,...в здание на Б.Хмельницкого работают две абсолютно независимые друг от друга организации....филиал Ровенского Хеседа и община прогрессивного иудаизма.....получать помощь от Хеседа может человек, не состоящий в общине прогрессивного иудаизма...

и третье...книга сфотографирована правильно....

дословный перевод книги Святой Луцк...- Сейфер Луцк....подобные книги есть написаны про Рожище, Колки, Олыку, Трохимброд, Игнатовку и т.д....я может ошибаюсь, но эти книги написаны выжившими для музея Яд Вашем...как память о городах ,к которых уничтожены еврейские общины.

по поводу здания на ул. Романюка....это здание Талмуд-Тора...религиозная школа для мальчиков...принадлежала школа той же общине,что и Старожитня хоральная синагога (Динамо)...часть этой общины избежало Холокоста... с приходом советской власти и началом гонений на религию ушли в Палестину..

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

и третье...книга сфотографирована правильно....

так я просто её уже того... перевернул :D

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

и третье...книга сфотографирована правильно....

так я просто её уже того... перевернул :D

та меня тоже запаплюжили...чет у меня слово сейфер на слуху всегда...и решила, что это святой,....а на самом деле слово "сейфер" переводится как "книга"...вообщем перевод..."Книга Луцк"

ассоциация была с Сейфер Тора....

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

я знаю уже что Сейфер Луцк, просто перепутала 2 ивритские буквы и получилось другое слово...

сегодня все переспрашивала, узнавала. была не права, простите.

а на счет мельницы Фридмана - то она находилась на месте 16-тиэтажки на Киевской, на развилке Дубенской и Ровенской.

да, иврит(в случае этой книги идиш) действительно читается с права на лево))

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

от, дякую за інформацію. залишається тільки питання з назвою синагоги на Галицького. Є кілька назв:

Старожитня синагога

просто Синагога

Велика синагога

Хоральна синагога

Божниця

Малий замок

Як же ж все таки її правильно назвати?.. В привілеї короля Сигізмунда 1626 міститься слово Boznica, очевидно, просто Синагога, але звідки англійці і поляки взяли термін Велика синагога (як на їхніх вікі), можна здогадуватися.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Больша хоральна Старожитня синагога...

1 Большая...ок 2000 посадочных мест для мужчин (нижний зал)..самая большая в Луцке

2) Хоральная...от слава хорал...распрастранено было в Луцке канторское исскуство (почти как оперное пение)...в упомянутой синагоге точно были канторы.

3) Старожитняя не знаю почему,...но так она называется в многих источниках

4) Божница- по типу культового здания...

а замком называют, потому, что она имела оборонительный характер..с бойницами...такое было условие, когда получили евреи разрешение на строительство...

принадлежала синагога литовскому течению в иудаизме..(литвакам)...

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

принадлежала синагога литовскому течению в иудаизме..(литвакам)...

о! а скільки взагалі було течій чи громад в луцьку?

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

были только ортодоксы..

литваки и хасиды (карлинерыны, столины)..эти точно..описаны в книге

эти в свою очередь делились по профессиональной принадлежности....синагога плотников, синагога портных...синагога пекарей,...но все они были ортодоксальные...однозначно..

я читала в сети протокол допроса в НКВД раввина Залмана Сороцкого...так в протоколе говорится о том,что в Луцке действует 50 молитвенных домов и синагог...это 39 год...

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • 6 місяців потому...

на місці фонтану навпроти головного корпусу ВНУ не було ніяких синагог. тому що до початку п"ятдесятих там був яр між двома пагорбами, в який скидали сміття. власне, весь проспект Волі був забудований лише після початку п"ятдесятих.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

на місці фонтану навпроти головного корпусу ВНУ не було ніяких синагог. тому що до початку п"ятдесятих там був яр між двома пагорбами, в який скидали сміття. власне, весь проспект Волі був забудований лише після початку п"ятдесятих.

Вашою цінною інформацією зацікавився Метельницький, який видав книгу у 2001 році "Деякі сторінки єврейської забудови Луцька", Київ, Дух і Літера. Як з вами зв"язатися ?

post-1719-0-20054200-1309442672_thumb.jp

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.



×
×
  • Створити...