Перейти до змісту

Як голодомор змінив життя та людей в селі.


sergkots

Рекомендовані повідомлення

Опубліковано

Пам’ятаймо як це було:

До голоду в селі майже не було крадіжок. Хати підпиралися або віником, або кілочком чи камінчиком. Ще раніше, на початку XX-го століття, якщо когось ловили на крадіжці - зазвичай це були конокради - то суд здійсювала громада. Зловленого вели через усе село, могли роздягнути, могли в нього кидати камінцями чи грудками, висміювати.

За 3-5 років ставлення до крадіжки у свідомості людей змінилося радикально. Після колективізації й Голодомору навіть була приказка виникла: "Ніч мати, не вкрадеш - не будеш мати".

У 1930-их з'явився термін, відомий нам із часів перебудови - "несуни". Люди вважали, що якщо вони нічого не отримали за трудодень в колгоспі, то вони повинні щось взяти, що це не крадіжка, а компенсація за недоплачене. Вони могли брати якийсь буряк. І то, його треба було вкрасти - сховати в халяви чи під спідницю, чи якусь гичку, чи зерно, борошно.

Спершу вони вважали, що це їхня плата, а потім стали робити це вже за звичкою. Пам'ятаю, як у 1980-их люди привозили з колгоспів як не фуру гички, так жому якогось для корови. Навіть не заготовляли вдома. Люди, які вважали старанну працею вищою чеснотою, бачили, що ті, хто не працюють, живуть краще. Тож навіщо працювати, якщо можна взяти?

88-90% всього працездатного сільського населення були загнані в колективні господарства, і з'являється новий соціальний тип - колгоспник. Це вони замість "Хто межу ламає, той віку не доживає" запровадили приказку "Щоб межі не знать, треба в колгосп вступать".

За 3-4 роки формується нова соціальна ієрархія на селі - голова колективного господарства, його заступники, керівники середньої ланки... Замість об'єднаного авторитету громади постав посадовий авторитет окремих осіб.

http://www.istpravda...2010/12/9/8213/

Багато із цього мені розповідали. Місцями було навіть гірше.

  • 2 тижня потому...
Опубліковано

Сталін як Путін. Голодомор – реакція на мільйонний селянський «Майдан» початку 1930-х

Прихильники "твердої руки", ностальгуючи за сталінським порядком, здебільшого сприймають тогочасне суспільне буття через бадьору картинку радянського агітпропу. Насправді, на початку 1930-х років становлення тоталітарної імперії опинилося перед загрозою.

На заваді амбітним планам Сталіна встала Україна.

Нині українці, орудуючи бруківкою і "коктейлями Молотова", зруйнували путінські стратегії нового "перевидання" Російської імперії. Тоді – озброєні палицями та обрізами українські селяни поставили під сумнів можливість успішного втілення сталінського імперського проекту.

Сталін спровокував грандіозний хаос і спалах насилля в Україні. Перш ніж комуністичному режиму вдалося упокорити край - козацька земля вибухнула повстанням.

"Майдан" 1930 року

Відповіддю на суцільну колективізацію, розкуркулення та закриття церков стали наймасовіші й найтриваліші селянські заворушення в Україні, що розпочалися у 20-х числах лютого.

Особливого розмаху антиколгоспні виступи та антирадянські повстання набули на Східній Волині та Поділлі де повсталим селянам вдалося взяти під контроль навіть деякі райцентри.

Першою піднялась прикордонна Шепетівська округа. На початку березня заступник голови ДПУ УСРР К. Карлсон повідомляє, що на ділянках Славутського та Ямпільського прикордонних загонів групи селян від 300 до 500 чоловік, озброєні палицями, вилами, сокирами, часом і вогнепальною зброєю, "не зважаючи на погрози застосування кулеметного вогню, нападають на прикордонників" [1].

4005e25-map600mm.jpg.pagespeed.ce.ddL1q4TP0B.jpg

02a4d1c--633----709-.jpg.pagespeed.ce.J5Svhq8y42.jpg

Учасники підпільної групи у селі Макартетине Осівського району на Донеччині

25 березня нарком Робітничо-селянської інспекції СРСР Григорій Орджонікідзе описує ситуацію у Тульчинській, Шепетівській та Могилівській округах: "Повстання придушене силою, пущено у хід кулемети, а у деяких місцях гармати… У інших районах (Коростенському, Вінницькому, Криворізькому, Харківському, Мелітопольському такі ж бунти)" [8].

Водночас запалав повстаннями Південь. Керувати придушенням селянських заворушень на Одещині, що охопили Червоноповстанський, Фрідріх-Енгельсівський, Фрунзівський та Благоївський райони, прибув сам В. Балицький [9].

Повстання поступово охоплювали Схід, просуваючись до радянської столиці – Харкова.

Наприкінці лютого у селах Кругле, Коноплянівка та Дем’янівка Старобільської округи зорганізувався селянський загін з 150-200 чоловік. Повстанці виступили під гаслом: "Геть радянську владу, хай живе Народна Воля".

Пік заворушень та збройних повстань припадає на березень 1930 р.

У березні 1930 р. в Україні відбулося 2945 масових селянських виступів з 6528 по СРСР (45%), при тому що в УСРР проживала лише п’ята частина населення СРСР.

Заворушення та повстання охопили усі округи УСРР включно із Молдавською автономією. Упродовж 1930 р. в Україні органами ДПУ було зафіксовано 4098 масових виступів [11].

У результаті безпрецедентного селянського опору суцільна колективізація в УСРР була зірвана, станом на 20 вересня 1930 р. у колгоспах лишалося 26,6% господарств [12].

Проте для українського села ця перемога стала пірровою (до 150 тис. депортованих "куркулів" [13] та понад 170 тис. засуджених за "злочини на селі" [14]).

Після таких втрат, повторення ситуації початку 1930 р. у майбутньому видавалося малоймовірним.

http://www.istpravda.com.ua/articles/2014/11/19/145925/

У школах таке не розповідали. Ми повинні пам’ятати це. Прошу прочитайте всю статтю.

Опубліковано

Голодомор змінив життя і людей не тільки в селі. Наслідки його ми маємо зараз на сході, куди у 30-40 х р.р. навезли потомствєнних кацапів.

Опубліковано

Не забудь завтра в своєму вікні запалити свічку.01_index_240.jpgi.gif

golodoyor_500.jpgi.gif Режим підлого зека згорів(багато людей одночасно послали Януку негатив),потрібно всім подумати про Володю.

Опубліковано

Село, це наше минуле і наше майбтнє.Село завше було українським ,саме тому так винищували його комуняки.

В селі люди роботящі, виносливі , бажаючі чогось добитись-в результаті доходять до самих високих посад

Тому село це наш найбагатший матеріальний і людський ресурс.

Нам потрібен сучасний Столипін.

Опубліковано
Село, це наше минуле і наше майбтнє.Село завше було українським ,саме тому так винищували його комуняки.

В селі люди роботящі, виносливі , бажаючі чогось добитись-в результаті доходять до самих високих посад

Тому село це наш найбагатший матеріальний і людський ресурс.

Нам потрібен сучасний Столипін.

якщо все так класно і добре в селі то продавате свою нерухомість, бізнес, беріть всі заощадження та айда в глухе Поліське село... там пай купите, будиночок і будете будувати своє майбутнє, матеріальне майбутнє!

можливо цей сучасний Столипін то саме Ви?

глянь і народ також слідуючи Вашим діям, візьме приклад з Вас?!

Опубліковано

В селі, іду з своїм дідом по цвинтару(Хмельницька обл)вся територія усіяна такими "кротовинами",такі горбики зарослі травою,кажу діду :-"що це стільки кротовин неможливо пройти"і він каже :-"це 33 рік тут пів села під цими горбиками під одним пару чоловік,а насипали маленький горбик бо небуло сил".Ще казав що самі ці нелюди казали що !"єсть приказ ничего не оставлять с еды",стояв глечик з пасолею його теж забрали.

Віповідь підлого цапа на одному з форумів(2009рік)-

ты настоящий проебанный хохол,

у меня тоже были и деды и прадеды и НИКТО про голодомор™ даже словом не обмолвился.

Патриотизм, Родина, Сало, Украина ... какие громкие слова.

А не пробовали в целом любить всю планету одновременно ?7020813_m.jpg

Опубліковано

А я застав ще живою сусідську бабцю, що в голод з’їла свою дитину. Взагалі, люди перестали боятись розмовляти про це, вже за часів незалежності. А до того табу. Ще пам’ятали звірства нквд. Першими терористами були комісари - коли роззброювали народ після громадянської. Вибирали із села десяток людей - не здасте зброю їх розстріляємо. Не вірили спочатку, що дійсно будуть стріляти, люди були випадковими. Розстріляли всіх, мого прадіда також. Після того почали викидати зброю просто на дорогу. Розстрілювали за наклепом без суду та слідства. Читаю про теперішню вату сепаратиську - а виринають розповіді рідних про голод, комісарів, розкуркулювання, дебільну політику хрущова, та свої спогади про піонерію.

  • 2 тижня потому...
Опубліковано

43d9f60ad68d.jpg

14 січня 1933 року в СРСР запровадили внутрішні паспорти, без яких леґально проживати в місті було неможливо. Селяни паспортів не отримали.

http://www.istpravda.com.ua/research/2011/11/25/62973/

Опубліковано

Зараз сучасна влада теж гнобить селян як тільки може.

Ні щоб зробити гарні якісні дороги в кожне село, та запустити транспорт.

Дати нормальні реальні кредити селянм, і вони самі собі вигрібуть з цього лайна.

А так ціленаправлено села гноблять які вимирають.

Опубліковано

Зараз сучасна влада теж гнобить селян як тільки може.

Ні щоб зробити гарні якісні дороги в кожне село, та запустити транспорт.

Дати нормальні реальні кредити селянм, і вони самі собі вигрібуть з цього лайна.

А так ціленаправлено села гноблять які вимирають.

Ви не праві.

Опубліковано

В чому я не правий? Що в ті села, вякі є дороги й їздить транспорт живі, а в ті села до яких танком не заїдеш повимирали?

Опубліковано

Для нормального життя у селі сьогодні потрібні дороги та інтернет. Ну ще інфраструктура , але вона при наявності заможних і толкових людей в селі і сама побудується.

Все впирається в роботу, точніше в заробіток.

Опубліковано
але вона при наявності заможних і толкових людей в селі і сама побудується

ага

я живу в селі,

асфальтна дорога є, але її не ремонтують. На мій заклик до автомобілістів залатати бодай декілька найбільших ям самотужки відгукнулось аж 0 односельчан :)

...та інтернет

інтернету зараз нема тільки там, де нема і зв"язку і ефірного телебачення

Що в ті села, в які є дороги й їздить транспорт живі, а в ті села до яких танком не заїдеш повимирали?

це називаєця урбанізація, проходять в школі десь в старших класах на уроці географії

та і в селах тих не тільки доріг нема, а і зв"язку, і газу.

  • 1 місяць потому...
Опубліковано

Для тих хто не знає звідки на сході України взялося "рускає населеніє", ось вам відповідь!!! До 1933-го року, весь схід України розмовляв Українською!.. Це історичний факт! Після того як половина Українців було знищено сталінським голодомором 1932-1933рр, на схід України масово переселялися москалі з московії, так як цілі села Українців ВИМЕРЛИ З ГОЛОДУ!!! Не маємо права забути!!! Знайте свою історію!

119681876_02035.png

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.



×
×
  • Створити...