Перейти до змісту

Допоможіть розібратися з податковим законодавством.


talja

Рекомендовані повідомлення

Потрібна інформація по діючих пільгах для підприємств, які виробляють енергозберігаюче обладнання та використовують його, а також для підприємств альтернативної енергетики. Наше законодавство в цьому плані дуже заплутане і я сама не можу на 100 % розібратися.

Орієнтувалася спочатку тільки на Податковий кодекс, але виявилося, що є постанови, які скасовують окремі норми кодексу, але в тексті кодексу вони й досі прописані, або навпаки - є діючі Постанови з посиланням на відповідну статтю кодексу, а в тексті кодексу статті нема
:(

Спочатку користувалася текстом Податкового кодексу на сайті Державної фіскальної служби, але потім виявила, що останні зміни в цьому варіанті від 28 грудня 2014 р., а після того зміни були і досить важливі. Тому беру за основу текст на Офіційному порталі Верховної Ради.

Так от, які я виявила нестиковки.

1. Ст 197.16 Податкового кодексу
говорить, що від оподаткування ПДВ звільнено операції із ввезення на митну територію УКраїни устаткування, яке працює на відновлюваних джерелах енергії, енергозберігаючого обладнання..........і т.д. з посиланням на Митний тариф,

який втратив чинність. Якщо Митний тариф втратив чинність, то значить, що такі операції не звільняються від оподаткування?

Крім того, є Постанова, яка скасовує ряд документів, які визначали перелік продукції, яка не оподаткувавалася ввізним митом і ПДВ.
Тобто логіка говорить, що пільги таки відмінені, але бентежить текст Кодексу, в якому вказано, що такі операції звільнені від оподаткування.

2. Найбільше здивувала ця діюча постанова

"Про затвердження переліку товарів власного виробництва, 80 відсотків прибутку підприємств від продажу яких на митній території України звільняється від оподаткування" з посиланням на ст. 158 Податкового кодексу, а в ПК такої статті нема взагалі і навіть нема інформації на основі якого рішення її вилучено.

Є ще кілька суперечливих моментів, але поки хочу розібратися з цим. Буду дуже вдячна, якщо хтось допоможе.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Саме з енергозберігаючим обладнанням мати справу не доводилось, але можу прокоментувати правові (зокрема податкові) колізії.

Загалом, є два постулати. 1) починаючи із Закону №2181 було прописано, що якщо в різних нормативних актах прописано різні правила для обрахування податкового зобов'язання, то платник податків має право вибрати той, який йому підходить більше. Законо 2181 вже втратив чинність, але в ПК було перенесено цей постулат. 2) загальне правило застосування законодавства - якщо є нормативний акт загальної дії, і є спеціалізований нормативний акт - то більшу силу має спеціалізований (спеціальний).

Але це існує більше в теорії.

На практиці - мені невідомі випадки, коли податківці визнавали правильність нарахування податкових зобов'язань за, умовно, нижчою ставкою, коли по різних законах була вища й нижча ставки. Так само, і в суди рідко ставали на сторону платників податків, а частіше займались наповненням бюджетів різних рівнів (зазвичай, там, де були рішення на користь платників податків - можна було здогадуватись про корупційну складову такого рішення).

Ще - на практиці, часто буває так, що лист податкової на відповідну тему має більшу юридичну силу для перевіряючого інспектора, ніж ПК чи якась там постанова КМУ. Тому варто погуглити й листи податкової щодо питань, які цікавлять. Інколи, листи бувають об'єктивними, але зазвичай - сприяють наповненню бюджету країни, а не ставлять на меті об'єктивне роз'яснення.

Тому, працюючи з такими (чи іншими...) правовими колізіями, і маючи бажання зекономити трохи на податках в легальний спосіб - треба бути готовим відстоювати свою правоту в суді, а зважаючи на сьогоднішній "професіоналізм" суддів та їхню орієнтованість на наповнення бюджету (або власних кишень) - бути готовим ще й до корупційної складової пільг. І наявність позитивних судових рішень для платників податків нічого не гарантує - в іншій справі могли бути "правильні" люди, яким суддя не міг відмовити, могли занести хабар, і т.д. А судові рішення зазвичай будуть знаходитись різні, на користь обох сторін...

Чесно - в таких непрозорих умовах законодавства, я б не хотів працювати головним бухгалтером на такому підприємстві...

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Чогось подумала, що саме ви відпишетесь :) Мені ця інформація потрібна не для нарахування податків, а для написання статті. І дуже хочеться на 100 % бути впевненою в тому, про що пишу, але наше законодавство написано так, що я вже кілька днів тільки про ті пільги і думаю :(

Хоча в багатьох статтях читала, що ці пільги скасовані, але... виникає багато питань.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

...

Так от, які я виявила нестиковки.

1. Ст 197.16 Податкового кодексу http://zakon4.rada.g...2755-17/page22говорить, що від оподаткування ПДВ звільнено операції із ввезення на митну територію УКраїни устаткування, яке працює на відновлюваних джерелах енергії, енергозберігаючого обладнання..........і т.д. з посиланням на Митний тариф, http://zakon4.rada.g...show/2371а-14.

який втратив чинність.

А де там посилання на Митний тариф?

Читайте 197.16 до кінця:

Операції із ввезення на митну територію України зазначених у цьому пункті товарів звільняються від оподаткування, якщо ці товари застосовуються платником податку для власного виробництва та якщо ідентичні товари з аналогічними якісними показниками не виробляються в Україні.

Перелік таких товарів із зазначенням кодів УКТ ЗЕД встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Доречі п.197.16 стосується лише ПДВ. Це означає що чинним законодавством передбачено звільнення від оподаткуванням таких товарів при виконанні певних умов і якщо вони є в переліку який визначає КМУ.

Далі Вам потрібно шукати Порядок від КМУ. Постановою від 29.12.2014 Яценюк визнав нечинними попередні переліки таких товарів. Чи є новий, не знаю - потрібно пошукати. Але не здивуюсь якщо його не існує (аналогічна у нас зараз ситуація з автоматичним бюджетним відшкодуванням при наданні фінансової гарантії банком - Кодексом передбачено право платника на таке відшкодування, але перелік фін установ що мають право надавати фін.гарантію має встановити КМУ - так от такої Постанови з переліком вже 7 місяців як немає. Виходить Кодекс дає нам право на таке відшкодування, а фактичного механізму реалізації даного права немає, через відсутність Постанови КМУ). Так само може бути і у Вас. Виходить що на пільги вроді і право є, а механізму їх застосування може і не бути, через халатність/або свідоме перешкоджання КМУ.

...

2. Найбільше здивувала ця діюча постанова

"Про затвердження переліку товарів власного виробництва, 80 відсотків прибутку підприємств від продажу яких на митній території України звільняється від оподаткування" з посиланням на ст. 158 Податкового кодексу, а в ПК такої статті нема взагалі і навіть нема інформації на основі якого рішення її вилучено.

Ця Постанова стосується вже податку на прибуток, але вона точно не актуальна. Чого її ще не визнали не дійсною, не знаю - знову КМУ недопрацьовує )))

А стаття 158 була в редакції Кодексу до 01.01.2015 року.

28.12.2014 ВРУ прийняла Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи

в звязку з прийняттям якого повністю змінились правила обчислення податку на прибуток ну і відповідно ст.158 зникла.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

...

Так от, які я виявила нестиковки.

1. Ст 197.16 Податкового кодексу http://zakon4.rada.g...2755-17/page22говорить, що від оподаткування ПДВ звільнено операції із ввезення на митну територію УКраїни устаткування, яке працює на відновлюваних джерелах енергії, енергозберігаючого обладнання..........і т.д. з посиланням на Митний тариф, http://zakon4.rada.g...show/2371а-14.

який втратив чинність.

А де там посилання на Митний тариф?

Читайте 197.16 до кінця:

Операції із ввезення на митну територію України зазначених у цьому пункті товарів звільняються від оподаткування, якщо ці товари застосовуються платником податку для власного виробництва та якщо ідентичні товари з аналогічними якісними показниками не виробляються в Україні.

Перелік таких товарів із зазначенням кодів УКТ ЗЕД встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Доречі п.197.16 стосується лише ПДВ.

...

2. Найбільше здивувала ця діюча постанова

"Про затвердження переліку товарів власного виробництва, 80 відсотків прибутку підприємств від продажу яких на митній території України звільняється від оподаткування" з посиланням на ст. 158 Податкового кодексу, а в ПК такої статті нема взагалі і навіть нема інформації на основі якого рішення її вилучено.

Ця Постанова стосується вже податку на прибуток, але вона точно не актуальна. Чого її ще не визнали не дійсною, не знаю - знову КМУ недопрацьовує )))

А стаття 158 була в редакції Кодексу до 01.01.2015 року.

28.12.2014 ВРУ прийняла Закон про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи

в звязку з прийняттям якого повністю змінились правила обчислення податку на прибуток ну і відповідно ст.158 зникла.

Щодо Митного тарифу, то в ст. 197.16 пише, що перелік товарів, які звільняються від оподаткування, і їх кодів згідно ....і посилання на Митний тариф, якщо він не чинний, то відповідно і товари під пільгове оподаткування не підпадають. І статтю 197 я до кінця читала і набагато уважніше все читала, ніж ви думаєте - і про ПДВ, і про податок на прибуток, і мито. І нового переліку таких товарів немає.

Дякую всім, хто відписав. Для себе зробила висновки і вкотре переконалася, що про будь-яку стабільність в податковому законодавстві в нашій країні варто тільки мріяти, і що законодавство настільки заплутане і суперечливе, що простій людині, та й навіть не простій :) дууууже важко в ньому розібратися.

А взагалі, кому цікаво, чому ці пільги ліквідували, почитайте про альтернативну енергетику в УКраїні, яка фактично належить Клюєву і Ахметову, під яких ці пільги і вводилися. Ними скористалося декілька фірм.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

talja

Я ще раз перечитала чинну версію ПКУ, надішліть мені будь ласка дослівно цитату де в п.197.16 ст.197 є посилання на Митний тариф (хоча б в приват) - я хочу це побачити.

P.S. Я так зрозуміла Ви вже самі вивчили дане питання, дуже добре - але Ваше трактування норм Кодексу є трохи не коректним.

А про наше законодавство погоджуюсь.

Скоро всім все відмінять ))). Абромавічус заявив що ніхто не повинен мати ніяких пільг http://espreso.tv/ne...a_vsogo_biznesu

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

talja

Я ще раз перечитала чинну версію ПКУ, надішліть мені будь ласка дослівно цитату де в п.197.16 ст.197 є посилання на Митний тариф (хоча б в приват) - я хочу це побачити.

Сама побачила :)

Перелік таких товарів із зазначенням кодів УКТ ЗЕД встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Це стосується лише слів Кодів УКТ ЗЕД. Там дійсно на сайті http://zakon1.rada.gov.ua/ іде посилання на вже не чинний Закон про митний тариф. Але ж є новий - чинний Закон http://zakon4.rada.g...aws/show/584-18

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

talja

P.S. Я так зрозуміла Ви вже самі вивчили дане питання, дуже добре - але Ваше трактування норм Кодексу є трохи не коректним.

А про наше законодавство погоджуюсь.

Скоро всім все відмінять ))). Абромавічус заявив що ніхто не повинен мати ніяких пільг http://espreso.tv/ne...a_vsogo_biznesu

А чому трактування норм Кодексу є трохи некоректним? Можна в приват :) Хотіла б знати, де я помиляюсь

talja

Я ще раз перечитала чинну версію ПКУ, надішліть мені будь ласка дослівно цитату де в п.197.16 ст.197 є посилання на Митний тариф (хоча б в приват) - я хочу це побачити.

Сама побачила :)

Перелік таких товарів із зазначенням кодів УКТ ЗЕД встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Це стосується лише слів Кодів УКТ ЗЕД. Там дійсно на сайті http://zakon1.rada.gov.ua/ іде посилання на вже не чинний Закон про митний тариф. Але ж є новий - чинний Закон http://zakon4.rada.g...aws/show/584-18

Ну от невже нема людини відповідальної, яка б вносила зміни в текст законів? Це бардак реальний, коли кодекс дає посилання на недіючий Митний тариф, коли вже є новий.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

...Тобто логіка говорить, що пільги таки відмінені, але бентежить текст Кодексу, в якому вказано, що такі операції звільнені від оподаткування

Цим реченням Ви фактично відповіли на своє запитання. Суть проблеми то ми всі розумієм, але не коректно писати що пільги відмінені чи скасовані. Ви ж статтю якусь пишете, її читати хтось буде ;)

Правильно писати, що чинним податковим законодавством (зокрема Кодексом, який має вищу юридичну силу) пільги в оподаткуванні передбачені, але через порушення норм чинного законодавства Кабінетом Міністрів України (повірила Вам на слово, що нової Постанови не існує - сама не шукала), цими пільгами на даний час не можливо скористатись.

Суть від того майже не міняється, але так буде правильніше.

Ну от невже нема людини відповідальної, яка б вносила зміни в текст законів? Це бардак реальний, коли кодекс дає посилання на недіючий Митний тариф, коли вже є новий.

Ви користуєтесь електронним сервісом - це Вам в допомогу підв'язують відразу посилання на документи які згадуються в тексті. Якби Ви читали б паперову версію Кодексу, то потрібно було б самостійно шукати всі ці документи. Тоді б вся відповідальність була б на Вас: знайшли, не знайшли - самі винні ;).

А відповідальності вони ніякої не несуть за електронні версії, є паперові офіційно опубліковані - типу ними потрібно користуватись.

Коли прийняли зміни до ПКУ 28.12.2014 які вступали в дію з 01.01.2015- то на сайті рада гов.юа ще до лютого "висів" Кодекс в старій редакції.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

...Тобто логіка говорить, що пільги таки відмінені, але бентежить текст Кодексу, в якому вказано, що такі операції звільнені від оподаткування

Цим реченням Ви фактично відповіли на своє запитання. Суть проблеми то ми всі розумієм, але не коректно писати що пільги відмінені чи скасовані. Ви ж статтю якусь пишете, її читати хтось буде ;)

Правильно писати, що чинним податковим законодавством (зокрема Кодексом, який має вищу юридичну силу) пільги в оподаткуванні передбачені, але через порушення норм чинного законодавства Кабінетом Міністрів України (повірила Вам на слово, що нової Постанови не існує - сама не шукала), цими пільгами на даний час не можливо скористатись.

Суть від того майже не міняється, але так буде правильніше.

Я не юрист, може, так і правильніше звучить, але мені ваше формулювання не подобається - пільги в оподаткуванні передбачені, але через порушення норм чинного законодавства Кабінетом Міністрів України, цими пільгами на даний час не можливо скористатись.

Ніби пільги є, але якщо ними не можна скористатися, то чи коректно казати, що вони діють, ці пільги. Швидше за все, тут порушення законодавчих органів в тому, що вони не привели у відповідність норми Податкового кодексу до цієї Постанови.

http://www.kmu.gov.u...docid=247852588

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Ви користуєтесь електронним сервісом - це Вам в допомогу підв'язують відразу посилання на документи які згадуються в тексті. Якби Ви читали б паперову версію Кодексу, то потрібно було б самостійно шукати всі ці документи. Тоді б вся відповідальність була б на Вас: знайшли, не знайшли - самі винні ;).

А відповідальності вони ніякої не несуть за електронні версії, є паперові офіційно опубліковані - типу ними потрібно користуватись.

Коли прийняли зміни до ПКУ 28.12.2014 які вступали в дію з 01.01.2015- то на сайті рада гов.юа ще до лютого "висів" Кодекс в старій редакції.

Класно прив'язують посилання - на недіючі нормативні акти :) А паперова редакція кодексу хіба при кожному внесенні змін друкується в Урядовому кур'єрі? Де її можна взяти з останніми змінами?

На сайті ДФС досі редакція кодексу з внесеними змінами на 28 грудня 2014 року :(

Якщо чесно, то знала, що в нас країні в усіх сферах діяльності бардак, але думала, що останнім часом сталися якісь покращення, хоча й незначні, але бачу, що ні - ніхто відповідальності ні за що не несе. Щоб розібратися в якому податковому нюансі, треба пройти квест у вигляді порівняння норм кодексу, постанов, указів, щоб переконатися чи відповідають вони один одному, чи не мають розбіжностей.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

...

Швидше за все, тут порушення законодавчих органів в тому, що вони не привели у відповідність норми Податкового кодексу до цієї Постанови.

http://www.kmu.gov.u...docid=247852588

Норми ПКУ не приводяться у відповідність до Постанов ))).

Я вже писала що Кодекс має вищу юридичну силу. Кодекс приймали в Верховній Раді України. А Кабінет Міністрів не має права скасовувати норми зазначені в Кодексі. Раз депутати вирішили що такі товари підпадають під пільгове оподаткування - значить так і має бути. А КМУ, мав лише встановити повний перелік таких товарів. Тобто Постанови КМУ носять як би розяснювальний характер. Ну тут юристи краще можуть розказати.

А те що КМУ зараз робить - на мою думку, це перевищення повноважень. Тільки ж на них (на КМУ) немає ніякої управи, ніхто не скаржиться, не судиться... В результаті, маємо те що маємо...

А паперова редакція кодексу хіба при кожному внесенні змін друкується в Урядовому кур'єрі?
- нє
Де її можна взяти з останніми змінами?
є підприємства які суто цим займаються, але за гроші.
Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Норми ПКУ не приводяться у відповідність до Постанов ))).

Я вже писала що Кодекс має вищу юридичну силу. Кодекс приймали в Верховній Раді України. А Кабінет Міністрів не має права скасовувати норми зазначені в Кодексі. Раз депутати вирішили що такі товари підпадають під пільгове оподаткування - значить так і має бути. А КМУ, мав лише встановити повний перелік таких товарів. Тобто Постанови КМУ носять як би розяснювальний характер. Ну тут юристи краще можуть розказати.

А мені здається, що до цього випадку можна застосувати цитату

але в ПК було перенесено цей постулат. 2) загальне правило застосування законодавства - якщо є нормативний акт загальної дії, і є спеціалізований нормативний акт - то більшу силу має спеціалізований (спеціальний).

тобто норма про пільгове оподаткування прописала в Кодексі, який посилається на конкретний перелік такого обладнання, що відображено у відповідній Постанові, яка була прийнята КМУ. Якщо КМУ її приймав раніше, то він має право її і скасувати. І якщо ця Постанова була скасована, то саме текст ПК мали б привести у відповідність.

Хоча це тільки моя дума і хотілося б, що так було в ідеалі

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.



×
×
  • Створити...