Перейти до змісту

Дитина - власник житла. Можливо?


Voland95

Рекомендовані повідомлення

Батьки розлучені. Тато має намір придбати дитині 10-ти років квартиру. Саме придбати, не подарувати. Питання власне таке: чи може бути одноосібним власником квартири дитина?

Обоє з батьків дитини, незалежно одне від одного, мають у власності житло. Дитина не є співвласником ні там, ні там.

Буду вдячна за роз"яснення фахівців

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Так, за згоди обох батьків. Краще за все проконсультуватися у нотаріуса, де буде оформлятись договір.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Батьки розлучені. Тато має намір придбати дитині 10-ти років квартиру. Саме придбати, не подарувати. Питання власне таке: чи може бути одноосібним власником квартири дитина?

Обоє з батьків дитини, незалежно одне від одного, мають у власності житло. Дитина не є співвласником ні там, ні там.

Буду вдячна за роз"яснення фахівців

Тут нам допоможе Цивільний кодекс:

— Майно дитині може належати на праві приватної власності на підставі договору дарування (наприклад, батьки, бабуся подарували дитині (внукові) нерухомість), у порядку спадкування за заповітом або за законом, у порядку приватизації (батьки та діти набули разом права спільної сумісної чи часткової власності на квартиру).

— Які діти вважаються неповнолітніми, а які — малолітніми?

— В основі поділу дітей на малолітніх і неповнолітніх лежить обсяг цивільної дієздатності, тобто здатності своїми діями набувати для себе цивільних прав і нести обов’язки.

Згідно зі ст. 31 ЦК України та ст. 6 ч. 2 СК України, фізична особа, яка не досягла чотирнадцятирічного віку, вважається малолітньою та має право самостійно вчиняти дрібні побутові правочини. Правочин вважається дрібним побутовим, якщо він задовольняє побутові потреби особи, відповідає її фізичному, духовному чи соціальному розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість (наприклад, придбання в магазині товарів для задоволення власних потреб).

Ст. 32 ЦК України та ст. 6 ч. 2 СК України зазначають, що неповнолітньою особою є фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, яка має право самостійно розпоряджатися своїми доходами (заробіток, стипендія, інші доходи), здійснювати права на результати інтелектуальної власності, творчої діяльності, самостійно укладати договір банківського вкладу та розпоряджатися цим вкладом, внесеним нею на своє ім’я.

Малолітнім і неповнолітнім особам може належати будь-яке майно, яке, відповідно до закону, є об’єктом права приватної власності фізичних осіб, але, будучи власниками, малолітні та неповнолітні діти не можуть здійснювати свої права самостійно, бо мають лише часткову цивільну дієздатність (ст. 31 ЦК України).

— Як у такому випадку закон передбачив порядок захисту майнових інтересів дітей?

— Майном, що належить малолітній і неповнолітній дитині, управляють інші особи — передусім її батьки. Якщо їх немає в живих, або вони позбавлені батьківських прав, то такі права мають опікуни, піклувальники, усиновлювачі (ч. 1 ст. 177 Сімейного кодексу України). Малолітні та неповнолітні діти, які прописані у квартирі, повинні брати участь у її приватизації у рівних частках разом із батьками або іншими особами, які беруть участь у приватизації.

Закон захищає інтереси дітей і у разі смерті їхніх батьків. Адже малолітні та неповнолітні діти вважаються такими, що автоматично прийняли спадщину, навіть коли не подали заяви про прийняття спадщини після смерті своїх батьків. Якщо батьками був зроблений заповіт на третю особу, то незалежно від змісту заповіту такі діти приймають участь у розподілі спадщини. Адже малолітні, неповнолітні діти спадкодавця спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у раз спадкування за законом

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Тут нам допоможе Цивільний кодекс:

— Майно дитині може належати на праві приватної власності на підставі договору дарування (наприклад, батьки, бабуся подарували дитині (внукові) нерухомість), у порядку спадкування за заповітом або за законом, у порядку приватизації (батьки та діти набули разом права спільної сумісної чи часткової власності на квартиру).

В даному випадку немає жодної з цих умов. Чи означає це, що дитина не може бути одноосібним власником?

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Ну дивіться, тато придбати дочці квартиру. Тобто, дати дочці гроші на купівлю квартири. Дієздатність, чи як воно правильно називається, з якого віку? З 16-ти? До того часу рішення за дитину приймають тільки батьки.

Імхо, робити так: купувати на батька, через 3 роки після купівлі оформляти договір дарування. Profit!

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

треба дозвіл опікунської ради

на що треба дозвіл - на купівлю, не смішіть.

робиться просто - купується квартира на батька, оформля\ється на себе і робиться дарча на дитину, мати при цьому жодних прав на квартиру не матиме, тобто власник квартири дитина, мати - лише опікун. будь які операції з квартирою - тільки за згодою обох батьків дитини.

можу детальніше розказати як робив я - в приватних повідомленнях, а ще - ось нотаріус у котрого оформляв сам (не реклама, а просто чудова людина і професіонал)

Нотаріус Валянська Тетяна Петрівна

43025, м.Луцьк, просп.Волі, 21 а

тел.: (332) 77-06-45, (067) 380-87-65

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

До внесення змін від 02 червня 2005 року в ст. 177 Сімейного кодексу України (далі – СК) повноваження батьків на розпорядження майном малолітніх дітей не передбачали отримання згоди органів опіки та піклування на укладення договорів, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, щодо майна малолітніх дітей. Однак після внесення вказаних змін батьки малолітньої дитини не мають права без дозволу органу опіки та піклування вчиняти такі правочини щодо майнових прав дитини (ч. 2 ст. 177 СК). Це ж саме стосується і неповнолітніх дітей – батьки мають право дати згоду на вчинення неповнолітньою дитиною правочинів, передбачених вище, лише з дозволу органу опіки та піклування (ч. 3 ст. 177 СК).

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

не буду казати що 100% впевнений, але думаю, що згода опікунської ради потрібна в першу черг, якщо йде мова про зміну місця проживання неповнолітньої дитини і т.д.

коли ж йде мова про дарування їй квартири - тут згода не потрібна, можливо лише у випадку коли у подарованій квартирі ця дитина має проживати - тоді згода опікунської ради потрібна

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

не буду казати що 100% впевнений, але думаю, що згода опікунської ради потрібна в першу черг, якщо йде мова про зміну місця проживання неповнолітньої дитини і т.д.

коли ж йде мова про дарування їй квартири - тут згода не потрібна, можливо лише у випадку коли у подарованій квартирі ця дитина має проживати - тоді згода опікунської ради потрібна

В першому пості теми було чітко вказано - батько хоче купити квартиру для дитини, але не дарувати її дитині, і запитання - чи може дитина бути власником квартири одноосібно.

Оскільки дитина неповнолітня, тому є недієздатною, то дитина за батькові гроші купити квартиру, звісно, не може. Для покупки квартири батьком від імені дитини - потрібна згода опікунської ради.

Найпростіше - батькові купити квартиру на себе, і зробити "дарчу" на дитину. Тоді дитина стане одноосібним власником житла, але такий варіант якраз не розглядається (див. перше повідомлення теми).

Але. Попри те, що неповнолітня дитина може бути одноосібним власником житла, подарованого батьком (чи успадкованого від бабусі), до настання повноліття мати може продати це житло за згодою опікунської ради...

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

не буду казати що 100% впевнений, але думаю, що згода опікунської ради потрібна в першу черг, якщо йде мова про зміну місця проживання неповнолітньої дитини і т.д.

коли ж йде мова про дарування їй квартири - тут згода не потрібна, можливо лише у випадку коли у подарованій квартирі ця дитина має проживати - тоді згода опікунської ради потрібна

В першому пості теми було чітко вказано - батько хоче купити квартиру для дитини, але не дарувати її дитині, і запитання - чи може дитина бути власником квартири одноосібно.

Оскільки дитина неповнолітня, тому є недієздатною, то дитина за батькові гроші купити квартиру, звісно, не може. Для покупки квартири батьком від імені дитини - потрібна згода опікунської ради.

Найпростіше - батькові купити квартиру на себе, і зробити "дарчу" на дитину. Тоді дитина стане одноосібним власником житла, але такий варіант якраз не розглядається (див. перше повідомлення теми).

Але. Попри те, що неповнолітня дитина може бути одноосібним власником житла, подарованого батьком (чи успадкованого від бабусі), до настання повноліття мати може продати це житло за згодою опікунської ради...

не може мати продати - неповнолітня дитина власник квартири і попри те, що батько не живе з дитиною - мати немає права повного контролю власності дитини

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

не буду казати що 100% впевнений, але думаю, що згода опікунської ради потрібна в першу черг, якщо йде мова про зміну місця проживання неповнолітньої дитини і т.д.

коли ж йде мова про дарування їй квартири - тут згода не потрібна, можливо лише у випадку коли у подарованій квартирі ця дитина має проживати - тоді згода опікунської ради потрібна

Попри те, що неповнолітня дитина може бути одноосібним власником житла, подарованого батьком (чи успадкованого від бабусі), до настання повноліття мати може продати це житло за згодою опікунської ради...

не може мати продати - неповнолітня дитина власник квартири і попри те, що батько не живе з дитиною - мати немає права повного контролю власності дитини

Якраз мати, з якою проживає неповнолітня дитина, може продавати майно цієї дитини, за згодою опікунської ради (органів опіки й піклування), і, якщо батьки розлучені і батько не проживає з дитиною понад 6 місяців, згода батька не потрібна.

Для загального розвитку: http://palata.notariat.org.ua/qa/10301.html

можна почитати консультацію за посиланням, або звернутись до першоджерел - у відповіді вказано, на підставі яких саме статей яких кодексів батьки можуть продавати майно неповнолітніх. І обмеження при цьому.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

опікунська рада може дати дозвіл лише на продаж квартири з покращенням умов - тобто з купівлею для дитини квартири кращого планування. в інших випадках таке право надати не можуть.

особисто я це питання вирішив у дещо інший, схожий варіант і без моєї згоди з квартирою, подарованою дочці, жодних операцій не може бути здійснено

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Панове, питання не стосувалось подальшої долі квартири. Питання лише в тому чи може дитина стати власником, не отримуючи квартиру у дарунок (за заповітом/ у спадщину).

P.S. для тих, хто розлучившись, не довіряють колишнім половинкам. Мама має власне окреме житло. Це саме її ініціатива зробити власником дитину. У батька дитини немає ані найменших сумнівів щодо чесності і порядності колишньої дружини.

Далі прошу лише по темі.

Без порад типу "я зробив би так", "хай купить і подарує" і т.п.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Так, за згоди обох батьків. Краще за все проконсультуватися у нотаріуса, де буде оформлятись договір.

Перепрошую, неуважно читала, тому помилилася з відповіддю.

Дитина у 10 років має право самостійно вчиняти дрібні побутові правочини.

У віці від 14 років неповнолітня особа вчиняє інші правочини за згодою батьків (піклувальників). На вчинення правочину щодо нерухомого майна повинна бути нотаріально посвідчена згода батьків і дозвіл органу опіки та піклування.

Пи. Си. Щодо нотаріуса Валянської - чиста правда. Шана цій людині.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • 2 року потому...
12 годин тому, Людана сказано:

Підкажіть будь ласка чи можу я прописатися в квартирі в якій моя неповнолітня донечка є власником 1/2 частини житла (спільна часткова власність) за договором дарування?  

можете, але лише за згоди усіх власників квартири

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

9 хвилин тому, Людана сказано:

Тобто не дивлячись на те шо я її кровний родич і законний представник дозвіл співвласників все ж таки потрібен.

Дякую за консультацію я просто думала що кровного родича (дитину, матір чи батька) можна прописати без згоди співвласників. щиро дякую ще раз за консультацію

Неповнолітню свою дитину співвласник може прописати без згоди інших співвласників.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

1 година тому, Людана сказано:

 

Показати прихований контент  

Але ж власником частин у квартирі є моя неповнолітня дочка за договором дарування (дідусь подарував їй 1/2 квартири)

Hide  

Передзвоніть в паспотний стіл чи в ЖЕК, там підкажуть.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • 1 місяць потому...

а не простіше батькові купити квартиру і чекати поки дитина стане повнолітньою і її пподурвати, а то життя різне буває, та й мати може вийти заміж, знакони зміняться чи ще там щось, а так гарантія вже буде, дитині у власність взагалі як на мене нічого не можна давати по типу житла, і так далі, бо знайдуться ті, хто захоче собі "відмутити", та й дитина може потім "просрати" це майно.

 

І як буде дитина власник, але грошей оплачувати житло немає.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.



×
×
  • Створити...