Моє бачення недорогої системи СЕС для дому.
1) Інвертор на 6квт https://ecodrive.in.ua/ru/gibridniy-invertor-luxpower-sna6000-wpv-48-v-6000-vt-100-a-bezperebiynik-ups-dbzh/ хороший середнячок. Є варіант з радіаторним виконанням(тихі) і є в двічі дорожча і в чомусь якісніша deye, також тиха. Бо всі вентиляторні шумлять відчутно.
2) Акумулятор. тут варіанта два. перший збираємо самі. Другий - купуємо готову.
перший варіант - я б розглядав батареї мінімум на 10кВт·год. тобто або робимо з 105 комірок іві *2, або з іві 280-314аг ( 16 шт).
Можна пробувати з дешевшими банками інших виробників, але гарантій немає, можна отримати брак з більшим шансом і головняк попутно.
https://www.nkon.nl/ru/rechargeable/lifepo4/prismatisch/eve-lf280-prismatic-280ah-280a-lifepo4.html
https://www.nkon.nl/ru/rechargeable/lifepo4/prismatisch/eve-lf105-prismatic-105ah-105a-lifepo4-a-grade.html
Також пам'ятаємо що все що нижче 200А\г обкладається податком. тобто 105 банки будуть мати в вартості ціну банки+ доставку+ податок. а 280ті тільки ціну банки+доставку, а значить різниця вже не така суттєва по ціні, але суттєва по ємності.
другий варіант - готова батарея. Ціна десь на 30-50% вища. Проблем менше, ну і гарантія.
3) Сонячні панелі.
Якщо ставити самому, я б радив менші по розміру. 450ватт наприклад.
https://prom.ua/ua/p2447450088-monokristallicheskaya-solnechnaya-panel.html
на один стрінг можна 9 шт. і це 4квт панелей. На цей інвертор можна вчепити два таких стрінга по 9 послідовно з'єднаних панелей. і поставити їх на різні схили даху. Звичайно найкраще південний схил. але якщо два стрінга, то можна південний схід і південний захід. Не варто звалювати все на обідній пік сонця.
Якщо ставити будуть інші робітники- варто брати більші панелі. 600+ ватт. Та треба рахувати чи все підійде. Так як є холоста напруга і робоча в панелей, вказана на наклейці панелі і в її характеристиках. Ну і струм є, та панелі з струмом вищим 17А я не бачив. тому спалити інвертор буде важко))
Варіантів панелей багато, але треба розбиратись скільки їх можна підключити, щоб не спалити нічого в інверторі.
Холоста напруга всіх панелей з'єднаних послідовно не має виходити за межі максимуму інвертора( 485вольт наскільки пам'ятаю для цього інвертора)+ сюди треба додавати вольт 30 запасу, для роботи зимою, в холод напруга панелей росте.
Кріплення панелей. Наприклад таке
https://prom.ua/ua/p1339327529-alyuminievye-krepleniya-dlya.html
Кабелі:
Кабелі для панелей 6мм2 спеціальні. Звичайні кабелі не беремо, в них не та ізоляція. Потріскає і йобне вас током.
Кабелі для батареї:
для саморобної я брав тут
https://om-electro.com.ua/product/provid-pv-3-50-ngd-chornyj-zzkm/#tab-additional_information
Для готових йдуть в комплекті.
Реальні цифри генерації. 1квт панелей дає 5кВт·год енергії в сонячний день з квітня по жовтень. Тобто літом буде +- 20кВт·год згенеровано з 4квт панелей. Цього вистачає щоб зарядити батарею, і попутно відразу гріти бойлер чи прати чи ще що. Так як в інверторі є функція використання сонячної енергії на пряму. Підмішування енергії називається.
Зимою буде в сонячний день десь 5-8кВт·год. В пасмурний, 1.5-3кВт·год.
Зимою можна заряджати по нічному тарифу батарейку на 80% і юзати це в день. Економія символічна, та при такому заряді все одно є. А акуми старітимуть в будь якому разі. Немає сенсу їх "берегти".
Також рахуємо що інвертор не має 100% ККД. Він за день зжирає на себе 1.5кВт·год енергії. а при генерації в сонячний день до 3.5кВт·год.
Тепер куди дівати надлишки. Якщо вони будуть.
1) зелений тариф
2) нет білінг.
Тут вже розбирайтесь шо воно таке самі. я в тому сенсу не бачу.
Висновки.
Ціна. інвертор 23тис+ батарея 42тис саморобна+панелі 9шт (3тис за шт+ 1тис кріплення) 40тис з доставкою+ кабелі 3тис.
І того 105тис грн (+ тисяч 5 на витрати різні) за систему з 4квт панелей. Без роботи. Робота стане ще від 50 до 100% зверху.
При цьому другий стрінг на 9 панелей додає х2 потужності по генерації, але вартує всього ще + тисячу сто доларів. Тобто якщо є де- хороший варіант наприклад для електромобіля або ж того ж зеленого тарифу.
ось калькулятор виробітку СЕС, можна погратись і прикинути потрібну кількість панелей, батарей і т.д.
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#api_5.3