Перейти до змісту

21 червня — день літнього сонцестояння(Купала)


zaHARE

Рекомендовані повідомлення

Це - найдовший день у північній півкулі Землі. 21 червня 2015 року 16:38 за київським часом настає момент літнього сонцестояння.

Літнє сонцестояння, або «сонцеворот», означає пік тривалості світлого часу доби. Саме на 20 або 21 червня (залежно від року) припадає найдовший день і найкоротша ніч для північної півкулі.

У момент сонцестояння точки сходу і заходу Сонця перестають рухатись. Попри те, що літо з цієї миті тільки починає набирати обертів, Сонце вже повертається до осені. З того часу світловий день піде на спад, і вже до 22 вересня, до осіннього рівнодення, темний час доби превалюватиме над днем.

Минулого року астрономічне літо настало теж 21 червня, тільки о 10 годині 51 хвилин за київським часом.

Що таке сонцестояння

У році — два сонцестояння: зимове й літнє. У північній півкулі зимове сонцестояння відбувається 21 або 22 грудня, і тоді спостерігається найкоротший день (і найдовша ніч), а літнє — 20 або 21 червня, і тоді спостерігається найкоротша ніч (і найдовший день). У південній півкулі на зазначені дати припадають, відповідно, літнє й зимове сонцестояння.

Сонцестояння – це астрономічне явище, що являє собою момент проходження центру Сонця через точки екліптики, найбільш віддалені від екватора небесної сфери (точок сонцестояння).

Внаслідок високосного зсуву дати сонцестояння в різні роки можуть відрізнятися на 1-2 дні. Моменти сонцестояння наступають у простий рік на 5 годин 48 хвилини 46 секунд пізніше, ніж у попередній, а у високосний — на 18 годин 11 хвилин 14 секунд раніше. Тому моменти сонцестояння можуть припадати на дві сусідні календарні дати.

В астрономії момент зимового сонцестояння приймається за початок зими, а момент літнього сонцестояння — за початок літа.

Протягом декількох сусідніх днів сонцестояння Сонце майже не змінює схилення, його полуденні висоти в небі майже незмінні; звідси й походить сама назва сонцестояння.

Сонцестояння і народні свята

Літній сонцеворот належить до язичницьких свят. В день літнього сонцестояння за старих часів відзначали свято середини літа — Літу. Цього дня стрибали через багаття, співали пісень, купалися, танцювали і веселилися. Це свято втілює достаток, родючість, щастя, життєрадісність, а тому готувати їжу і спати в ці дні найкраще на природі.

До дня літнього сонцестояння належить і одне з головних слов'янських свят — день Івана Купала. Свято Івана Купала відзначають у багатьох слов'янських країнах. У Литві він відомий як Ладо, в Польщі — як Соботки, в Україні – Купала, або Купайло. Проте, через відставання юліанського календаря від григоріанського, Івана Купала стали святкувати лише через два тижні після сонцестояння (6-7 липня).

До традицій Купайла відносяться такі обряди, як збір цілющих трав, запалювання вогнів, купання або обливання водою, ворожіння, святкове частування.

Крім цього, до наших днів дійшов ще один обряд — у цю ніч незаміжні дівчата повинні сплести вінки і, вставивши в них запалені свічі, спустити на воду. В деяких регіонах водилося, щоб потенційні наречені збиралися нижче за течією і намагалися виловити вінок своєї майбутньої дружини. В деяких регіонах доля дівчини передрікалася за «поведінкою» віночка.

Сміливці в цю ніч шукають цвіт папороті, що обіцяє тому, хто його знайде, щастя. На світанку народне свято закінчується.

Цікаво, що і у кельтів з цим днем пов'язано чимало повір'їв про те, що в День літнього сонцестояння все нечисте має особливу силу. Оскільки нечисту прийнято відганяти вогнем, у цей день всі святкові заходи проводяться в основному навколо багаття або ритуального вогню. При цьому люди приносять на свято багато зелені і квітів, які символізують початок нового життя, народження любові і шлюбу.

Є і у шотландців своя традиція, пов'язана з Днем літнього сонцестояння. Вони котять із гори обвиті соломою та запалені колеса. Часто при цьому проводяться і ворожіння.

Астрологи радять

Астрологи радять у цей день загадати найзаповітніше бажання. Вони також вважають, що найдовший день в році по-різному впливає на знаки зодіаку.

Так, особливо вдалим 21 червня обіцяє бути для представників вогняних знаків, яких оберігає Сонце. Це — Леви, Овни, Стрільці. Астрономи також вважають день літнього сонцестояння містичним.

На думку фахівців, на сонцеворот дуже сильно реагує і природа. До цього дня, як правило, всі рослини намагаються досягти максимуму в зростанні, а після літнього сонцестояння вже користуються накопиченими силами.

Підготувала Юлія Царенко, «Рідна країна»

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

а 7 число липня))) тоді що? :_02:

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

а 7 число липня))) тоді що? :_02:

Проте, через відставання юліанського календаря від григоріанського, Івана Купала стали святкувати лише через два тижні після сонцестояння (6-7 липня).
Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • 2 тижня потому...

Хто знає, чи намічається у нас якесь святкування Купала 7го?

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

підкажіть що було і що буде на Івана Купала, куди краще піти. Хочеться подивитись якесь дійство, можливо і далеке від канонів. Але хочу свята...

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

підкажіть що було і що буде на Івана Купала, куди краще піти. Хочеться подивитись якесь дійство, можливо і далеке від канонів. Але хочу свята...

В Луцке праздновали Ивана Купала на берегу Стыря, в парке Леси Украинки. Вот тут кратко написано что было http://vidomosti-ua.com/volyn/106098 . В статье мои фотографии :)

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

  • 11 місяців потому...

З святом!!!!

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

On 21.06.2015 at 09:04, halcogen сказано:

Класичне язичницьке свято, пригаємо через костри, шукаємо квітку папороті. Для християн це не свято.

І чого було мінусувати чоловіка?

Хто не вкурсі, то це чи не єдине язичеське свято, яке ніяк не вдавалося викорінити. От і змушені були прив'язати його до якогось святого.

Історичний факт.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

небесна механіка вона така...

 

не залежить від теперішнього святого

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

В Карпатах в местечке Пилипец активно празднуют Ивана Купала, целый полаточный городок со всей Украины собирается.

s5

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Цитата

20 июня 2016 года будет наблюдаться интересный астрономический феномен -  полнолуние совпадет с днем летнего солнцестояния в северном полушарии. В ночь на 21 июня Луна окажется для жителей северного полушария точно напротив Солнца.

Об этом пишет National Geographic.

Из-за взаимного расположения Земли, Луны и Солнца в эту ночь Луна будет наблюдаться с необычно теплым оттенком.

В последний раз такое произошло в 1967 году, а в следующий раз случится только 21 июня 2062 года, поэтому для многих из нас сегодня, возможно, единственный шанс наблюдать полную Луну самой короткой ночью года. Наблюдать можно будет в онлайн-трансляции обсерватории Слу на Канарских островах.

 

 

Хто вчора ввечері бачив повню? Краса неймовірна,шкода немає звички все фоткати.

 

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

День теплого дощопадіння... я б сказала. Всі такі ревні християни як я подивлюсь. :huh:

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

До відома  "язичників"


13110214.jpg

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.



×
×
  • Створити...