Перейти до змісту

Власна Європа, І Не Тільки…


ODZER

Рекомендовані повідомлення

Опубліковано

Власна Європа, І Не Тільки…

Виявляється, за змістом назви українських населених пунктів можуть бути не тільки побутовими, романтичними чи кумедними. На території України є кілька сіл і селищ, які є тезками відомих світових столиць, країн і континентів. До прикладу, у нас є свій Париж, Берлін, Прага чи, скажімо, Африка. Пропонуємо до уваги читачів добірку населених пунктів із найбільш «відомими» світовими назвами.

Париж

Село-однофамілець столиці Франції розташовується в Арцизькому районі Одеської області.

Поселення виникло ще 1816 року, а свою «гламурну» назву отримало на честь перемоги Росії над Францією у війні 1812 року. Першими його мешканцями були німецькі поселенці.

Однак сьогодні знайти Париж на сучасній мапі України – доволі проблематично, оскільки ще 1944 року йому присвоїли іншу, не менш оригінальну, назву – Веселий Кут.

Але місцеві жителі за столітньою звичкою продовжують називати себе парижанами, а на дорожніх покажчиках позначені обидва топоніма. Крім того, до сьогодні в цьому селі діє залізнична станція «Паризька» (на лінії Одеса – Бессарабська).

Старі люди розповідають, що дух справжнього Парижа у своєму селі вони сповна відчули в хрущовський час, коли Веселий Кут став місцем заслання… одеських повій. Особливим бажанням гарувати на збиранні винограду й картоплі «нічні метелики» не горіли і за першої ж нагоди тікали, але не в Одесу, де їх знав кожен постовий міліцонер, а в Білгород-Дністровський …

Берлін

Село розташовується в Бродівському районі Львівської області. Однак до столиці Німеччини воно не має ані найменшого стосунку.

Перші письмові згадки про поселення датуються 1477 роком. Існує безліч варіантів щодо походження його назви. За однією з версій, село отримало свою назву від слова «берл», так у давнину називалися карети, які тут ремонтувалися й виготовлялися.

За іншою версією, назва пов’язана з географічним розташуванням поселення: колись село знаходилося на болотистій місцевості, і, щоби перейти через болото в ліс, місцеве населення прокладало стежки довгими жердинами – «берлами».

Проте вчені більше схиляються до третьої версії, згідно з якою, назва села походить від слов’янського слова Bedlin – сторожовий пост. Адже поруч із населеним пунктом проходив кордон між Австро-Угорщиною та Російською імперією.

До слова, назву «Берлін», за даними журналу «Німеччина», присвоєно 118 населеним пунктам світу.

Нова Прага

Селище міського типу, що одразу асоціюється зі столицею Чехії, ви знайдете в Олександрійському районі Кіровоградської області.

Спочатку поселення носило назву Петриківка або Петриківський зимівник – від імені запорожця Петрика, який організував бунт проти Мазепи. Поселення розросталося за рахунок утікачів: тут збиралися ті, хто прагнув волі та землі, або хотів зберегти вірність своїм релігійним переконанням — крім українців, це серби, чорногорці, а також колишні мешканці центральних губерній Росії, які з часом злилися з місцевим населенням.

Потім селищу було присвоєно назвою Мурзінка, а 1822 року, коли Петриківка ввійшла до складу аракчеєвських військових поселень, вона була перейменована на Нову Прагу. Учені стверджують, що, найімовірніше, ця назва пов’язана з тим, що колись на території селища розташовувався Празький полк, який розбив французькі війська під час війни з Наполеоном.

Сьогодні Нова Прага – одне з найбільших селищ України. Згідно з переписом 2001 року, тут налічувалося 7 800 жителів.

Ниці

Село з такою назвою розташовується в Старовижівському районі Волинської області. Однак воно навряд чи якось пов’язано з відомим французьким курортом Ніццою. У відкритих джерелах немає жодних згадок про походження назви села.

Сьогодні українські Ниці опинилися на межі зникнення. Так, 2007 року тут проживало близько 350 мешканців.

Навіть така, здавалося б, гучна назва не допомогла селу стати успішним і популярним, як його тезка.

Новоестонія

Село, що асоціюється з прибалтійською республікою Естонія, розташовується в Червоногвардійському районі Криму. Перші згадки про нього датуються 1926 роком. Однак будь-яких свідчень про походження назви поселення не збереглося. Відомо тільки, що спочатку воно називалося Новою Естонією, а 1935 року назва трансформувалася в Новоестонію.

Згідно з переписом 2011 року, тут проживало понад 1 тисячу осіб.

Африка

На теренах України також є свій «маленький континент» – хутір Африка. Розташовується він в Білокуракинському районі Луганської області.

Однак знайти його дуже складно, адже він перебуває на межі зникнення, а будь-яких згадок про нього і вдень зі свічкою не знайдеш. Про цей хутір мало хто знає навіть в самій Луганській області. Сьогодні тут проживає кілька десятків жителів, та й ті вважаються непрацездатними. Хоча раніше, за переказами старожилів, Африка була досить розвиненою й налічувала близько 400 дворів.

Місцеві жителі розповідають цікаву історію про походження назви селища. Отже, якось власник хутора дворянин Самойленко поїхав до Воронежа на ярмарок, аби купити собі коня. На ярмарку поміщик уподобав одного скакуна, але потім його програв.

Щоби не осоромитися остаточно перед своїми односельцями, поміщик вирішив придбати замість коня верблюда. Місцеві жителі поцікавилися, навіщо господарю знадобився верблюд, адже тут, мовляв, – не Африка. На це Самойленко їм відрізав: «Раз є верблюд – значить, тепер у нас буде й Африка, а я буду паном Африканом». Відтоді хутір іменують Африкою, а місцевих жителів – африканцями.

джерело http://meest-online.com/?p=21575

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.


Hosting Ukraine
AliExpress WW


×
×
  • Створити...