Перейти до змісту

Успіння Пресвятої Богородмці


Vlad3

Рекомендовані повідомлення

Успіння Пресвятої Богородиці - одне з найважливіших свят церковного календаря, яке віряни відзначають з особливою побожністю та шануванням

Це свято є одним із дванадцяти найбільших у церковному календарі та відзначає завершення земного життя Діви Марії, її вознесіння до Небес, яке символізує перехід у вічне життя. Крім того, саме цього дня закінчується досить суворий двотижневий Успенський піст.

Коли відзначають Успіння Пресвятої Богородиці?

З огляду на те, що Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ) перейшли на новоюліанський календар ще 1 вересня 2023 року, святкування Успіння Пресвятої Богородиці у 2024 році переноситься на 15 серпня.

Свято Успіння Пресвятої Діви Марії в українській традиції часто називають Першою Пречистою. Це визначення походить від того, що дата є першою серед ряду свят, присвячених Пресвятій Богородиці. У народі є приказка:

Перша Пречиста жито засiває, друга – дощем поливає, а третя – снігом покриває

Крім того, свято знаменує собою не лише закінчення посту, а й перехід від літнього періоду до осіннього, та початок сезону весіль.

Історичний контекст

Свято Успіння Пресвятої Богородиці має глибоке історичне коріння, яке сягає раннього християнства. Слово "успіння" в даному контексті означає не смерть, а сон та має особливий духовний зміст. Віряни вважають, що Діва Марія не зазнала фізичної смерті в традиційному розумінні цього слова, а була взята на Небо живою, що підкреслює її святість та винятковість.

Коли Богородиця перебувала при смерті, кімната, де вона лежала, наповнилася надзвичайним світлом. Стіни приміщення, здавалось, розступилися, а над головами присутніх явився Господь Ісус Христос, оточений ангелами, архангелами, праведними душами праотців, пророків, мучеників.

Дивлячись на світле обличчя Господа, Сина Свого, Богородиця без жодних тілесних страждань, немов у сні, передала Йому свою чисту і пресвітлу душу. Господь прийняв її душу з великою пошаною. Саме цей момент вважають переходом Пресвятої Діви Марії від земного життя до вічного буття.

В Євангелії не наводяться конкретні деталі про місце Успіння Пресвятої Богородиці. Інформація про ці події передається через церковні традиції та перекази, які сформувалися з часом на основі свідчень апостолів і їхніх учнів. Згідно з переказами, Апостоли поховали Діву Марію в Гефсиманському саду, в печері, де вже були поховані тіла Її батьків та праведного Йосифа.

 

Через три дні після поховання Божої Матері прибув у Єрусалим апостол Хома, який був відсутній на похороні. Він дуже засмутився, що не зміг попрощатися з Божою Матір’ю. Він дуже жадав поклонитися Її пречистому тілу. Апостоли зглянулися над ним. Вони пішли, щоб відвалити камінь від могильної печери, щоб дати Хомі можливість попрощатися з тілом Божої Матері. Коли апостоли відкрили печеру, то побачили, що там, де лежало тіло Богоматері, лежить саван.

 

Приголомшені апостоли повернулися всі разом в дім і молилися Богу, щоб Він оповів їм, що сталося з тілом Божої Матері.

 

Увечері Дванадцять апостолів сіли за трапезу. За звичаєм, вони залишали одне місце не зайнятим. Це було місце Ісуса Христа. Там вони клали кусок хліба, щоб після трапези подякувати Богові, прославити ім’я Святої Трійці. І цей шматочок хліба всі вони вкушали як дар Божий із благословенною молитвою: «Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, допомагай нам!».

 

Звідси походить дуже коротка молитва «Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного (грішну)!», яку рекомендується багато разів повторяти при всякій скруті, раптових негараздах чи перед наглою смертю й неможливістю висповідатися!

 

За трапезою апостоли тільки й говорили про чудесне щезання тіла Богородиці. Коли трапеза була закінчена, всі встали і, за звичай, підняли хліб, що був відкладений в честь Господа… Спрямувавши очі вверх, готовлячись до молитви, всі апостоли почули ангельський спів і побачили у повітрі Божу Матір в тілі, оточену Ангелами, в сяйві небесної слави.

 

Божа Мати сказала апостолам:
– Радійте! Я з вами повсякчас і завжди буду молитися перед Богом.
Апостоли в радості виголосили:
– Пресвята Богородице, допомагай нам!
Так Господь прославив Свою Матір. Він воскресив Її і взяв до Себе з пресвятим тілом Її та поставив вище Ангелів, Херувимів і Серафимів.

 

Пресвята Богородиця ще за земного життя і тепер є посередником між людиною і Богом. І про це добре віддзеркалено у молитві до Пресвятої Богородиці: 

 

Преславна Вседіво Богородице, прийми молитви наші й донеси їх Синові Твоєму і Богові нашому, щоб спас задля Тебе душі наші

 

 Цю молитву треба повторювати щодня під час інших щоденних молитов.

 

 

Величаємо Тебе, Пренепорочная Мати Христа Бога нашого,  і всехвальне славимо  успіння Твоє.

 

Зі Святом усіх!

Успіння Пресвятої Богородиці2019.jpg

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Для публікації повідомлень створіть обліковий запис або авторизуйтесь

Ви повинні бути користувачем, щоб залишити коментар

Створити обліковий запис

Зареєструйте новий обліковий запис у нашій спільноті. Це дуже просто!

Реєстрація нового користувача

Увійти

Вже є акаунт? Увійти до системи.

Увійти


×
×
  • Створити...