Перейти до змісту

шановні бордовці зі святом маковія !


penzlik

Рекомендовані повідомлення

Опубліковано

lg-share-uk.gif s95213.jpg14 серпня православні відзначають свято Винесення чесних древ Животворящого Хреста Господнього, або свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці.

Цього дня святкується також день семи Святих Мучеників Маковеїв, або, як кажуть в народі, «Маковея».

Церква відзначає пам'ять семи мучеників: Авіма, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Аліма і Маркела, їх матері Соломії та вчителя їх Єлеазара, які в 166 р до н. е. очолили повстання за віру в єдиного Бога і були за це жорстоко покарані.

Це свято прийшло до нас з Візантії, де було встановлене не пізніше ІХ ст. Воно полягало в перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили по Константинополю з метою «відвертання хвороб», для очищення міста від злих духів, які за давніми віруваннями приносили епідемії страшних хвороб. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб йшли дощі в спеку.

У Київській державі цей звичай перетворився на хресні ходи до річок, водоймищ, озер. Вода освячувалася і після цього в ній купалися, а також купали худобу, щоб вона не хворіла. За переказами цього дня 988 р. хрестився князь Володимир. Під час цього свята при богослужінні відбувається винесення хреста на середину храму і поклоніння йому, а після літургії – хресний хід до води. Свято Маковея одне з найпоетичніших і найшановніших в Україні.

Цього дня у церквах святять воду, квіти й мак.

«Маковійську квітку» переважно робили з городніх квітів, але добавляли в букет і лісові квіти. Пишний букет складався з чебрецю, чорнобривців, васильків, нагідок, польових сокирок тощо. Додавали інколи й голівку невеличкого соняшника, і все це обв’язували червоною стрічкою. Голівки маку в’язали в окремий букет.

До речі, дівки-чарівниці святили ще й мак-видюк (дикий мак). В народному знахарстві він вживається як засіб проти чародійства: вважалося, що цим маком треба обсипати дім, і тоді всі відьомські хитрощі зникнуть.

Кожна квітка в букеті мала своє призначення. Так, м’ята мала оберігати сім’ю від усякої напасті й додавати здоров’я, ласкавці – щоб у родині була ласка, злагода та щирість, сонях уособлювався з небесним світилом, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним для людей, тварин та рослин.

Після освячення букет квітів та голівки маку кладуть за образи і зберігають до весни. Весною мак розсівали по городу, а засушені квіти на Благовіщення вплітали дівчатам у волосся – «щоб не випадало».

Обрядовою їжею цього дня є «шуліки». Готують їх так: печуть коржі, ламають на дрібні шматочки і заливають медом з розтертим маком. Ця їжа смачна, її залюбки їдять діти.

Всі чоловіки повинні були з’являтися на це свято в козацькому одязі.

Свято Маковея у народі мало ще декілька назв: Перший Спас, Спас на воді, Медовий спас. Цього дня хворі на пропасницю купалися в річці, бо вода на свято Маковея вважалася цілющою.

У Перший Спас починається Успенський піст, він триває два тижні.

У народі кажуть, що Перший Спас – це проводи літа. Цього дня починають відлітати ластівки. Ластівка весну починає і осінь накликає.

Опубліковано · Приховав Shkoder, 19 Серпня, 2011 в 09:39 - дубль темы
Приховав Shkoder, 19 Серпня, 2011 в 09:39 - дубль темы

Вітання з Яблучним Спасом, зі святом Преображення Господнього!!!

f2930ea211ad229ddf1c8314ef4c554fde768fbd.jpg

Цього дня, за біблійними переказами, Ісус явив апостолам свою божественну силу. Він повів апостолів на гору Фавор і там преобразився: його обличчя засяяло, а одяг став білим, "як світло". Також апостоли побачили пророків Іллю і Моїсея, які розмовляли з Христом.

Тому сьогодні свято нагадує людям про необхідність змінюватися духовно!

Опубліковано · Приховав Shkoder, 19 Серпня, 2011 в 09:39 - дубль темы
Приховав Shkoder, 19 Серпня, 2011 в 09:39 - дубль темы

З ЯБЛУНЕВИМ СПАСОМ УСІХ :0011:

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.


Hosting Ukraine
AliExpress WW


×
×
  • Створити...