Перейти до змісту

Видеорегистраторы в Украине хотят запретить


MrVes

Рекомендовані повідомлення

На рассмотрение внесен законопроект, согласно которому за использование видеорегистратора могут штрафовать на 850-3400 гривен.

В Украине хотят запретить использование видеорегистратора. Соответствующий законопроект О внесении изменений в Уголовный кодекс (касательно установления уголовной ответственности за незаконное осуществление визуального наблюдения за лицами), номер 2940, уже внесен на рассмотрение в профильные комитеты.

Данным законопроектом также предусмотрены наказания. В частности за «незаконное осуществление визуального наблюдения» хотят штрафовать на 850-3400 гривен, наказывать исправительными работами на срок до двух лет или ограничивать свободу до трех лет.

За съемку государственных или общественных деятелей (или совершенные субъектом, уполномоченным на осуществление оперативно-розыскной деятельности, или с использованием видеозаписи, фотосъемки) штраф может составить от 3400 до 17 000 гривен или ограничение свободы на 3-7 лет.

«Визуальное наблюдение за лицом» характеризуют как «целенаправленное негласное или открытое, но вопреки его воле, визуальное наблюдение (слежка) за лицом в течение определенного времени с целью сбора, проверки, фиксации на материальных носителях и дальнейшего использования или передачи третьим лицам информации о нем, место его нахождения, ее действия и т.д., в том числе при проведении следственных (розыскных) действий и негласных следственных (розыскных) действий».

Отметим, что в настоящее время в Украине не существует ни одного закона, согласно которому граждане не имеют права вести видеосъемку сотрудников ГАИ, за исключением, когда это мешает выполнению служебных обязанностей сотрудника инспекции. Об этом в прямом эфире телеканала Твi рассказал заместитель начальника управления ГАИ Владимир Резников.

http://auto.ria.ua/news/events/207066/

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Думаю не приймуть, бо Азіров зразу балаболом буде)

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

скоро вони і камери в телефонах заборонять!!!! повний цирк Шапіто!!!!!!!

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

ото ж і дибіли....

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Давно пора! Через ці реєстратори багато грошей пролітає мимо кишень ДАІшників! :D

Законопроект від опозиції???

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Давно пора! Через ці реєстратори багато грошей пролітає мимо кишень ДАІшників! :D

і порочить їх чесне ім’я на ютубі :_07:

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Это провокации: Москаль заявил, что не предлагал запретить видеорегистраторы в авто

Народный депутат Геннадий Москаль заявил, что стал жертвой провокаций. По его словам, он не предлагал запретить видеорегистраторы в автомобилях

"Люди добрые, что за херня (извините)?? У меня за эти дни телефон покраснел от звонков о видеорегистраторах. Это же чистой воды провокация, на которую повелась куча журналистов!", - написал у себя в Facebook Москаль.

По его словам, за этой провокацией стоят силовики, имеющие службы внешнего (визуального) наблюдения, и которые развернули кампанию против внесенного законопроекта об уголовной ответственности за незаконное осуществление визуального наблюдения за лицом.

"Сам законопроект при этом никто и не пытается внимательно прочитать. А речь в нем идет только об оперативных подразделениях правоохранительных органов, осуществляющих внешнее (визуальное) наблюдение, используя его против лидеров и активных членов оппозиции. Такие подразделения сегодня есть в МВД, СБУ и налоговой милиции", - заявил политик.

Он напомнил, что новый УПК отнес внешнее (визуальное) наблюдение к категории оперативно-розыскных мероприятий, которые могут осуществляться только с разрешения следственного судьи.

"Таким образом, ответственные лица спецслужб, которые имеют в своем подчинении предусмотренные законом Об оперативно-розыскной деятельности подразделения для осуществления наблюдения, опасаясь ответственности за незаконные действия, решили скомпрометировать законопроект", - уверен Москаль.

По словам депутата, речь о частных лиц (в том числе водителях) в законопроекте не идет. "Тезис с запретом видеорегистраторов является обычной провокацией, организованной правоохранителями. Я не удивлюсь, если в подконтрольных власти СМИ появится информация, что данным законопроектом Москаль пытается запретить видеосъемку свадеб и других торжественных мероприятий", - добавил он.

Москаль также напомнил, что похищение и зверское убийство журналиста Георгия Гонгадзе организовала и осуществила оперативная служба, которая осуществляла за журналистом незаконное наружное наблюдение.

Напомним, ранее ряд СМИ сообщили, что депутаты Геннадий Москаль и Виталий Ярема якобы предлагают объявить видеорегистраторы в автомобилях вне закона.

Корреспондент.net

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Їде джиЕль чорний і зупиняє його дайівець, починає викулупувати камеру(встроєну в дзеркало) водій сидить і мовчить-все по закону.))))і мовчки підписує протокол.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Нє, саме конкретно реєстратори тут дійсно якось за вуха притягнуті. Але формулювання закону стаке, що сюди, в принципі, можна будь-яке знімання прив’язати. Було б бажання судитись.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Проект закону України №2940 від 26.04.2013

ПРОЕКТ

вноситься народними

депутатами України

Яремою В. Г.

(посв. № 433)

Москалем Г.Г.

(посв. № 102)

ЗАКОН УКРАЇНИ

Про внесення змін до Кримінального кодексу України

(щодо встановлення кримінальної відповідальності за незаконне здійснення візуального спостереження за особою)

__________________________________

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

І. Доповнити Кримінальний кодекс України (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2001, N 25-26, ст.131) статтею 163-1 такого змісту:

« Стаття 163-1. Незаконне здійснення візуального спостереження за особою

1. Незаконне здійснення візуального спостереження за особою у публічно доступних місцях -

- карається штрафом від п'ятидесяти до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі до трьох років.

2. Ті самі дії, вчинені щодо державного або громадського діяча або вчинені суб'єктом, уповноваженим на здійснення оперативно-розшукової діяльності або досудового розслідування, або з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження –

- караються штрафом від двохсот до тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від трьох до семи років, або позбавленням волі на той самий строк.

3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, що заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам чи інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб -

караються позбавленням волі від семи до десяти років.

Примітка. Під візуальним спостереженням за особою у даній статті розуміється цілеспрямоване негласне або відкрите, але всупереч її волі, візуальне стеження (слідкування) за особою протягом певного проміжку часу з метою збирання, перевірки, фіксації на матеріальних носіях та подальшого використання або передачі третім особам інформації про неї, місце її знаходження, її дії тощо, в тому числі під час проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.»

II. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Голова

Верховної Ради України

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за незаконне здійснення візуального спостереження за особою)»

1. Обґрунтування необхідності прийняття закону

Згідно чинного законодавства України оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності за наявності передбачених законом підстав надається право здійснювати спостереження за особою, річчю або місцем, а також аудіо- , відео контроль місця згідно закону (п. 11 ст. 8 Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність»). Здійснення візуального спостереження за особою у публічно доступних місцях або візуального спостереження за особою з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів є негласною слідчою дією, пов’язаною з втручанням в особисте життя людини, що проводиться на підставі ухвали слідчого судді, постановленої в порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством (ч.1, 3 ст. 269 КПК України). Конституцією України поряд з правом кожного на недоторканість житла, а також таємницю листування та телефонних розмов (ст.ст. 30,31) передбачено, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України (ст. 32).

Відповідальність за порушення недоторканості житла та порушення таємниці листування, телефонних розмов, телеграфної чи іншої кореспонденції передбачена ст.ст. 162, 163 Кримінального кодексу України, однак зазначеними складами злочину не охоплюється здійснення незаконного спостереження за особою, в тому числі з використанням спеціальних технічних засобів, що теж може розцінюватись як втручання у її приватне життя.

2. Цілі і завдання прийняття закону

Метою прийняття законопроекту є запобігання здійсненню незаконного візуального спостереження за особою, що є прямим порушенням конституційних прав громадян України (ст.ст. 30,31, 32 Конституції України).

3. Загальна характеристика і основні положення проекту закону

Законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України статтею 163-1, якою встановлюється кримінальна відповідальність за незаконне здійснення спостереження за особами.

4. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Нормативно-правову базу у даній сфері правового регулювання складають Конституція України, Кримінальний кодекс України та Кримінальний процесуальний кодекс України.

5. Фінансово-економічне обґрунтування

Прийняття законопроекту не потребуватиме додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України.

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття закону

Прийняття та реалізація положень даного проекту закону є необхідними для забезпечення конституційного права громадян України на невтручання в особисте життя та унеможливлення порушення такого права як з боку державних органів, так і приватних осіб.

Народні депутати України В. Ярема

Г. Москаль

Від 7 до 10 років за відеозйомку державного або громадського діяча . Та навіть за вбивство у нас менше дають. То краще депутата не знімати, а ліквідувати. Срок той самий.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

))) у нас юристів пруд пруди, особливо в новинах))))

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Може зразу писати і впроваджувати по два закони- одні для депутатів та політдєятєлєй, а другі для всіх інших, кого вони вважають просто бидлом.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Більше толку було б якби зобов’язали встановлювати реєстратори, аля автоцивілка.

Посилання на коментар
Поділитись на інші сайти

Заархівовано

Ця тема знаходиться в архіві та закрита для подальших відповідей.



×
×
  • Створити...