Ураження російських С-300, атака на Москву, оцінки ходу бойових дій Пентагоном та ситуація в Часовому Яру. Колонка Сергія Згурця
Від Board.News,21.08.24
Ураження Військово-Морськими силами ЗС України ЗРК С-300 росіян
Почну, звісно, з ударних новин: сьогодні вночі підрозділи Військово-Морських сил Збройних сил України у взаємодії з іншими складовими Сил оборони завдали удару по позиції зенітного ракетного комплексу С-300 біля населеного пункту Новошахтинськ Ростовської області. Про це повідомив наш Генеральний штаб. По відстані це десь 160 км від лінії фронту, і ми в рамках агенції Defence Express зробили припущення, що, ймовірно, українська сторона використовувала для ударів ракетний комплекс "Нептун", тому що на таку дальність в арсеналі ВМС України, власне, є цей комплекс. І це вже не вперше, коли "Нептун" використовується для прорідження російської системи протиповітряної оборони. В самій Ростовській області розташований Новошахтинський нафтопереробний завод, і сподіваємось, що зараз туди навідаються наші безпілотники, бо С-300 їм уже не заважатимуть.
Атака українських БПЛА по території РФ
І, до речі, вже в згаданій Ростовській області досі горить нафтобаза в селищі Пролетарське після того, як там побували наші дрони. Вже четверту добу там горять ці баки зберігання з дизельним пальним, було знищено 20 із 74 резервуарів, і, власне, вони й досі горять.
А ще сьогодні було завдано удару по низці російських областей нашими дронами, включно з Москвою, Московською областю. Міністерство оборони Російської Федерації заявило про нібито збиття 45 українських БПЛА на території Московської, Брянської, Білгородської, Калузької та Курської областей. Ворог говорить, що це наймасованіша атака - я певен, що наймасовіша атака ще буде попереду, бо зараз відбувається збільшення і інтенсивності, і масштабів використання наших ударних дронів по об’єктах у Росії.
Це стає важливою ознакою системних дій наших сил оборони на додачу до шокуючих ворога асиметричних дій з боку Збройних сил, як це зараз відбувається в Курській області. Там наступальна операція триває з 6 серпня, зараз є просування наших військ на декількох напрямках і включно з потенційним оточенням російських підрозділів у Лужковському районі після знищення і стаціонарних мостів, і нових ворожих понтонних переправ.
Оцінки ходу бойових дій розвідувальним управлінням міноборони США
Водночас на тлі нашого наступу з'явилася публікація у виданні Bloomberg з назвою "Росія і Україна не мають достатніх ресурсів для проведення наступальних операцій і відтак рухаються в глухий кут цієї війни". Це видання спирається на звіт розвідувального управління міноборони США, а цей звіт є додатком до щоквартального звіту про виділення американської допомоги Україні обсягом 61 млрд доларів, яка почала надходити з квітня. Власне, це звіт за 3 місяці, які завершуються 30 червня, і ці американські розвідники не включали ситуацію в Курську. Тому що дійсно тоді її не було, і висновки, які там робляться, вони, як на мене, дещо застарілі.
Зараз динаміка на лінії фронту суттєво змінюється, і єдине, що я хотів би зазначити на підставі цього звіту, є питання, які поки що не мають відповідей. Тому що фактично американська допомога передбачає виділення 61 млрд доларів, десь 50 млрд доларів ідуть на американські оборонні підприємства, які виготовляють зброю для компенсації тих постачань, які були здійснені з запасів Пентагону для Збройних сил України. А в межах 11 млрд, плюс ще залишки 4 млрд від минулого року, тобто фактично в межах 15 млрд доларів - це ті пакети, які мають виділятися Україні з запасів Пентагону на достатньо регулярній основі.
Так от на сьогодні десь використано з цього напрямку 1 млрд доларів, причому крайній пакет минулого місяця нараховував десь 125 млн доларів, але, фактично, аби всі ці гроші використати, надходження американської допомоги по передачі цих озброєнь із запасів Пентагону мають становити десь в межах 2 млрд на місяць, аби дійсно до кінця фінансового року використати ці 15 чи 14 млрд, які передбачаються американською допомогою. Темпи виділення цих коштів є занадто малими з точки зору того, що зараз виділяється. Тобто запаси є - темпи скерувань для потреб Збройних сил не є достатніми. Тому якраз, напевно, Зеленський і згадував буквально днями про те, закликав наших партнерів - і Сполучені Штати, і інші держави збільшити передачу озброєння для Збройних сил України, тому що ритмічне і вчасне надходження і боєприпасів, і техніки, і бронетехніки, і інших систем озброєння - це те, що впливає зараз на лінію фронту.
Перевага росіян у кількості боєприпасів
Коли ми говоримо про боєприпаси, варто згадати ще одну річ, тому що низка закордонних ЗМІ, зокрема Financial Times написала про те, що на тлі Курської операції в певних частинах Збройних сил відбувається перерозподіл і економія боєприпасів, тому що основні запаси скеровані на Курщину. Начебто це і так, але вчора, як ми знаємо, був виступ головнокомандувача Олександра Сирського, де він розповідав про особливості наступу на Курському напрямку. Там з’явилася низка діаграм, де в принципі було сказано про те, що зараз Збройні сили мають чи не найбільшу кількість боєприпасів, які вони використовують.
Щодня в межах 14 тис. на день (нагадаю, коли не було американської допомоги, ми використовували від 3 до 7 тис. боєприпасів на добу), але все-таки росіяни мають перевагу, показники використання боєприпасів у російській армії за даними, які наводив Сирський, становлять десь 45 тис. боєприпасів на добу, тож трикратна перевага противника в боєприпасах зберігається.
Ситуація в Часовому Ярі
Представник пресслужби 24-ї ОМБр імені Короля Данила Андрій Полухін розповів про ситуацію в Часовому Ярі на Донеччині. Зокрема, про те, чи є відчуття, що перекидання російських військ частково з їхньої ділянки на Курський напрямок полегшило роботу ЗСУ.
"Поки що говорити таке зарано, кількість штурмів наших позицій у Часовому Ярі не змінилася. Вони штурмують регулярно, намагаються переправитись через канал, наші хлопці стримують ці штурми. Дякуючи нашим хлопцям, що сидять саме на позиціях, саме піхотинцям, дякуючи роботі безпілотників, дякуючи роботі нашої артилерії, противник стримується і підійти йому до наших позицій саме механізованою технікою доволі важко. Зараз лінія фронту стабільна, але штурми продовжуються, вони практично відбуваються щодня", - сказав він.
Щодо того, чи заходить ворог у східні райони Часового Яру, зокрема в Жовтневий, військовий сказав: "На даний момент інформації про те, що противник заходив до таких мікрорайонів, немає, наші хлопці не дають підступитися до позицій, і всі їхні (росіян, - ред.) штурми провалюються. Можливо, є серед інших підрозділів суміжних такі ситуації, про них, на жаль, не можу сказати".
Андрій Полухін підтвердив, що росіяни намагаються здійснювати ширші наступальні операції з півночі.
"Така інформація є, задача противника зараз - перетнути канал, для цього йому потрібно захопити переправи, їх там небагато, і одна дійсно знаходиться в північній стороні, і тому, звісно, там штурми інтенсивніші. Але також є така ж переправа і в самому місті, і навіть трохи південніше по каналу. Противник намагається то там, то там захопити ці переправи, щоб можна було переправляти техніку, але, знову ж таки дякуючи нашим Силам оборони, цього не відбувається", - сказав він.
Також військовий зауважив, що зараз ворогу досить важко використовувати механізовану техніку, він намагається накопичувати малі піхотні групи і таким чином намагається просуватись до позицій.
"Відомо, що це регулярна армія, це люди, котрих або мобілізували, або вони підписали контракт, люди, котрі, дійсно проходять підготовку. І ця тактика для них уже не нова, вони її використовують давно. Спочатку вона була помітна при обороні міста Бахмут, тому це вже загальна для них практика, котрої є кому навчити в них і є кому впроваджувати. І навіть якщо заходить нова людина до цього їхнього підрозділу, вона обов’язково обучається цій тактиці", - каже Андрій Полухін.
Ситуація з боєприпасами
"Для виконання наших задач, для ведення оборони боєприпасів достатньо, але, звісно, спілкуючись із хлопцями, з артилеристами, всі хочуть більше, хочуть вражати більше. Ціль є, і навіть якщо можна сказати, що у нас достатньо боєприпасів, працювати можна ефективніше при наявності більшої кількості, більшого запасу, але знову ж таки: для тих задач і для тої оборони, котру зараз ми виконуємо як бойову задачу, того, що є, достатньо", - каже представник 24-ї ОМБр імені Короля Данила.
За його словами, динаміка використання авіаційних бомб по їхній ділянці зменшується, тобто ворог почав менше працювати авіацією, але військовий зазначає що це почалося ще до операції в Курській області: “Коли Сили оборони вдарили по місцю накопичення боєприпасів на території противника, дійсно, це відчувається, вони намагаються вибирати пріоритетний напрямок, по котрому працюють авіацією. Дійсно, вони все ще працюють по нашій ділянці відповідальності, по Часовому Яру КАБами, але вже відчутно менше”.
Андрій Полухін зазначив, що ураження "ланцетами" українські захисники намагаються уникати маскуванням та використанням РЕБів. Також він розповів про використання безпілотників.
"Я думаю, що проблеми з використанням FPV-дронів для всіх підрозділів будуть однакові - це зв’язок, це можливість подолати радіоелектронні бар’єри противника, це використання інших частот, на котрих працює РЕБ противника або працюють їхні дрони. В тому числі і перехоплення їхніх дронів - теж треба слідкувати за тим, які частоти він використовує, саме в цьому проблема. Щодо використання дронів - так, ми можемо використовувати дрони і вдень, і вночі. Про паритет поки що говорити зарано, але можемо з гордістю сказати, що на даний час ми використовуємо дронів більше, ніж противник", - додав військовий.
- 4 Views
-
Останні новини